Generalnym wykonawcą instalacji jest Budimex SA. Zgodnie z aktualnym planem prace, mają zostać zakończone w połowie 2024 roku.
Rozpoczęte prace to kolejny etap w realizacji projektu istotnego dla wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Rurociągi zasilające i zrzutowe wody połączą elektrownię z ulokowanymi w sąsiedztwie rzeki Wisły ujęciem i pompownią wody oraz Rowem Hermana.
Dzięki tym instalacjom możliwe będzie uruchomienie oraz bezpieczna praca nowego, stabilnego źródła energii – budowanego w Grudziądzu bloku gazowo-parowego o mocy ok. 560 MW, który będzie w stanie zasilić w energię elektryczną setki tysięcy gospodarstw domowych.
Rozpoczęcie budowy magistrali rurociągowych poprzedzone zostało przez inwestora działaniami przygotowawczymi – przeprowadzono analizy i badania, uzyskano wszelkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne, w tym decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę. Zawarto ponadto z władzami miasta Grudziądza umowę drogową, umożliwiającą posadowienie rurociągów na gruntach, na których budowane będą drogi publiczne.
Współpraca z miastem
Prace związane z budową magistrali rurociągowych prowadzone będą w podziale na odcinki. Sekwencja i harmonogram realizacji poszczególnych etapów uzgodniona jest z działającym w imieniu miasta Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu. ZDM wraz z inwestorem, CCGT Grudziądz, prowadzi bieżące uzgodnienia oraz nadzór i koordynację prac wykonawcy.
Od 17 kwietnia rozpoczęła się realizacja prac na odcinku od ronda na ul. Południowej do ul. Miłoleśnej (w kierunku ul. Skowronkowej). W zakresie tych prac na bazie szczegółowych uzgodnień z ZDM co do metodyki ich realizacji oraz organizacji ruchu wykonane zostaną: wjazd na teren budowy od strony ronda, niezbędne wygrodzenia dla zapewnienia bezpieczeństwa postronnych osób oraz zwierząt, tymczasowa infrastruktura (droga oraz miejsce składowania dostaw rur i innych materiałów), jak też zasadnicze prace ziemne oraz montażowe, związane z wykonaniem instalacji rurociągowych.
Całość prac odbywać się będzie bez wpływu na możliwość użytkowania istniejącego układu drogowego. Po zakończeniu realizacji na tym odcinku, wykonawca odtworzy teren budowy do stanu pierwotnego, w stopniu umożliwiającym podjęcie realizacji prac drogowych, kontynuował też będzie prace w kolejnych obszarach, gdzie posadowione zostaną rurociągi. Każdy z odcinków realizacji prac podlegać będzie każdorazowo szczegółowemu zakresowi uzgodnień, jak też kontroli i nadzorowi ze strony służb działających w imieniu i na rzecz miasta Grudziądz.
Rozbudowa dróg publicznych
Zakończenie budowy magistrali rurociągowych umożliwi kontynuację dalszych prac, w tym w szczególności rozbudowę istniejącego w mieście układu drogowego. Prace odbywać się będą w ramach uzgodnień prowadzonych przez CCGT Grudziądz z władzami miasta Grudziądza na mocy zawartej umowy drogowej. Umowa i podejmowane uzgodnienia regulować będą szczegółowo zakres i harmonogram realizacji poszczególnych etapów prac drogowych, jak też warunki współpracy stron przy ich realizacji. Obejmują one także zasady finansowania przez spółkę CCGT Grudziądz realizacji prac. Dzięki tym działaniom decyzja o umiejscowieniu w Grudziądzu nowoczesnej elektrowni, oprócz poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, przyczyni się także do rozbudowy oraz poprawy jakości części z istniejących już dróg publicznych w Grudziądzu.
Źródło: tekst Grupa Energa, www.infowire.pl