Tym samym na 116 km odcinków autostrady dostosowano system łączności alarmowej do przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych.
Kolumny alarmowe, 12 ze 140, ustawiono na Miejscach Obsługi Podróżnych: Mszana Północ i Południe, Rowień Wschód i Zachód, Knurów Wschód i Zachód, Wieszowa Wschód i Zachód, Dobieszowice Wschód i Zachód, Wirek i Halemba. Cały system łączności alarmowej podłączony jest do kabla światłowodowego, a sygnał z kolumn alarmowych trafia do Centrum Dyspozytorskiego – Punktu Informacji Drogowej zlokalizowanego w siedzibie Rejonu w Zabrzu. Kolumny alarmowe są zasilane ekologicznym systemem poprzez panele fotowoltaiczne i baterie.
Jak znaleźć kolumnę alarmową
Jest wykonana i zlokalizowana tak, aby była widoczna i łatwa do znalezienia przez użytkowników autostrady – nawet w ciemności i w warunkach słabej widoczności. Zawiera widoczne oznakowanie wskazujące na jej przeznaczenie – symbol słuchawki oraz znak SOS. Jej lokalizacja jest dodatkowo wskazana poprzez oznakowanie na słupkach prowadzących (hektometrowych) odpowiednim symbolem słuchawki telefonicznej (U-1d lub U-1e), w kierunku do najbliższej kolumny oraz opisana numerem identyfikującym zgodnym z jej lokalizacją. Jest łatwa w obsłudze i nie wymaga używania rąk w trakcie rozmowy dzięki zastosowaniu zestawu głośnomówiącego.
System łączności alarmowej także na A1 Częstochowa Południe – Pyrzowice
Umowa na montaż systemu łączności alarmowej, którą GDDKiA podpisała w listopadzie 2019 r., przewiduje także utrzymanie całego systemu przez cztery lata, liczone od dnia końcowego odbioru robót. W 2021 r. rozszerzono zakres umowy o wpięcie do Centrum Dyspozytorskiego w Zabrzu istniejącego systemu łączności alarmowej na autostradzie A1 na odcinku od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice.
Całkowity koszty inwestycji, wraz utrzymaniem systemu przez cztery lata, to prawie 11,2 mln zł.
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Katowice, www.gov.pl/web/gddkia-katowice