Podczas budowy gazociągu przyłączeniowego zastosowane zostały nowoczesne technologie, w tym mikrotuneling, horyzontalny przewiert sterowany (HDD) oraz przecisk. – Metody te zostaną wykorzystane do położenia gazociągu na blisko 30 proc. jego długości. Poza korzyściami technicznymi i wykonawczymi, umożliwiającymi terminowe pokonanie przeszkód na trasie, minimalizują one wpływ budowy na środowisko naturalne. Tym samym postawiliśmy sobie duże wyzwanie inżynierskie, ale z pewnością z korzyścią dla otoczenia – powiedział Artur Jastrzębski, dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM w Rembelszczyźnie.
Rodzaje przekroczeń podziemnych dla gazociągu:
– Trwa zasadniczy etap budowy gazociągu DN 500, który doprowadzi gaz z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie do Elektrociepłowni Żerań. Obecnie na odcinku 5 km pracuje ponad 90 osób, wykorzystując 20 specjalistycznych urządzeń, w tym czołówki spawalnicze – powiedział Gracjan Wyszyński, kierownik projektu.
Rurociąg jest przygotowywany do wykonania przekroczenia bezwykopowego metodą HDD pod ul. Białołęcką oraz odnogą Kanału Żerańskiego.
Prace budowlane będą prowadzone przez dwie spółki – JT oraz TESGAS. Pierwsza odpowiada za realizację liniowych robót budowlanych, w tym wykonanie bezwykopowych przekroczeń pod drogami i Kanałem Żerańskim. Spółka TESGAS będzie natomiast odpowiedzialna za budowę układu włączeniowego na terenie tłoczni gazu w Rembelszczyźnie oraz stacji pomiarowej na terenie zakładu EC Żerań.
Najważniejsze korzyści z doprowadzenia gazu ziemnego do EC Żerań:
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i oczekiwaniami społeczności lokalnej GAZ-SYSTEM, po zakończeniu budowy nasadzi 1500 szt. drzew o obwodzie minimum 8 centymetrów na wysokości 1 metra w pasie montażowym, po wybudowaniu gazociągu. Pod koniec 2017 r. spółka przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania terenów pod Kanałem Żerańskim. Pomysły wypracowane wspólnie z mieszkańcami będą mogły zostać wykorzystane przez władze miasta (Zarząd Zieleni m.st. Warszawy) do przygotowania planu nasadzeń w miejscu realizacji inwestycji. Po zakończeniu budowy gazociąg zostanie zasypany, a teren wyrównany i uporządkowany. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac dla części liniowej nastąpi to do końca 2019 r.
Autor: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.