Wykonawcą dokumentacji będzie firma Transprojekt Gdański. Wartość umowy to 4 231 200 zł.
Prace przygotowawcze do 2026 r.
Wykonawca na realizację tego zadania będzie miał 15 miesięcy. Kolejny etap prac przygotowawczych, tj. wykonanie projektów technicznych, nastąpi po uzyskaniu decyzji środowiskowej i potrwa do 2026 r. Budowa w systemie tradycyjnym zostanie zrealizowana w latach 2026-27.
Wskazania STEŚ
Celem Studium będzie wskazanie optymalnych rozwiązań technicznych i zasadności ekonomicznej rozbudowy drogi w istniejącym śladzie lub budowy nowego przebiegu DK53. Nowy przebieg drogi dotyczyć będzie odcinków, gdzie byłoby to rozwiązanie korzystniejsze ekonomicznie i technicznie lub byłaby to jedyna możliwość dostosowania odcinka do klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).
Będzie bezpieczniej na DK53
Rozbudowa drogi krajowej nr 53, oprócz dostosowania jej parametrów do klasy GP, będzie miała na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wzmocnienie konstrukcji nawierzchni do 11,5 ton na oś.
Poprawa bezpieczeństwa będzie osiągnięta poprzez skanalizowanie ruchu drogowego oraz budowę dodatkowych pasów ruchu na skrzyżowaniach. W miarę możliwości terenowych zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie, które zbiorą ruch ze zjazdów do nieruchomości i umożliwią zamknięcie części zjazdów na jezdnię DK53.
Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, tj. pieszych i rowerzystów, nastąpi poprzez rozdzielenie ruchu samochodowego od ruchu pieszego i rowerowego oraz poprzez budowę i przebudowę zatok autobusowych.
Źródło: tekst GDDKiA O/Olsztyn, www.gov.pl/web/gddkia-olsztyn/