Celem badań zapadlisk jest poznanie ich rozwoju oraz określenie zakresu i metod prac zabezpieczających i redukcji zagrożeń oraz ryzyka nimi spowodowanych. Badania te wykonuje się stosując klasyczne metody prac geologicznych oraz wykorzystując najnowocześniejsze techniki obrazowania powierzchni terenu i podłoża gruntowego.
Serwis znajduje się pod adresem: www.pgi.gov.pl/zapadliska.html
Zapadlisko to obniżenie terenu spowodowane podpowierzchniowym ubytkiem materiału skalnego i zawaleniem stropu powstałej w ten sposób pustki. Zapadliska powstają w wyniku działania czynników naturalnych lub antropogenicznych i zaliczają się do deformacji nieciągłych powierzchni terenu. Zazwyczaj tworzą się powoli, lecz mogą również powstawać nagle i mieć dramatyczny przebieg. Powierzchnia zapadlisk może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do kilkudziesięciu hektarów, a głębokość może się wahać od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów.
Zapadliska powodują szkody w infrastrukturze oraz gospodarce rolnej i leśnej. Przyczyniają się do znacznej degradacji terenów, na których występują oraz stwarzają zagrożenie dla ludzi i ich majątku.
Naturalnymi procesami prowadzącymi do rozwoju zapadlisk są przede wszystkim zjawiska krasowe i sufozja. Wśród czynników antropogenicznych największe znaczenie ma podziemna działalność górnicza, ale znane są również zapadliska powstałe w wyniku prac budowlanych, czy zmiany stosunków wodnych i kierunku drenażu wód podziemnych. Często zdarza się, że czynniki naturalne współwystępują z antropogenicznymi.
Zapadliska można zgłaszać do Centrum Geozagrożeń:
e-mail: zapadliska@pgi.gov.pl
tel. 12 290 1385 (Kraków); 22 45 92 224 (Warszawa)
www.pgi.gov.pl/centrum-geozagrozen
Centrum Geozagrożeń PIG-PIB realizuje obecnie badania zapadlisk na obszarze oddziaływania KWK Siersza w Trzebini. Zadanie to wykonywane jest na prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Głównego Geologa Kraju dr Piotra Dziadzio, w ramach zadań państwowej służby geologicznej pn. „Wsparcie działań Ministra właściwego ds. środowiska oraz innych organów administracji państwowej w postaci: ekspertyz, opinii, analiz, raportów, recenzji, prezentacji i innych w zakresie geologii” oraz „Interferometryczny Monitoring Powierzchni Terenu Polski (InMoTeP) – etap II”. Oba zadania finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, www.pgi.gov.pl