
Podczas plenarnej sesji ministerialnej pt. „Wzmocnienie rządów: ścieżki do zrównoważonego finansowania bezpieczeństwa ruchu drogowego” wiceminister Bukowiec zaznaczył, że Polska konsekwentnie realizuje strategię poprawy bezpieczeństwa na drogach, opartą na trzech filarach: inwestycjach, edukacji oraz zmianach legislacyjnych.
Podczas debaty wiceminister S. Bukowiec podkreślił także potrzebę wsparcia samorządów w zakresie modernizacji dróg lokalnych.
– W Polsce realizowane są programy współfinansujące inwestycje drogowe samorządów na poziomie 2,7 mld zł rocznie, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach lokalnych – zaznaczył.
Podkreślił także znaczenie rozwoju transportu publicznego, który nie tylko stanowi element zrównoważonego i ekologicznego systemu transportowego, ale również przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Odnosząc się do propozycji zwiększenia partnerstwa publiczno-prywatnego w inwestycjach infrastrukturalnych wiceminister zwrócił uwagę, że odcinki autostrad wybudowane w Polsce przez firmy zewnętrzne są płatne dla użytkowników samochodów osobowych, w przeciwieństwie do sieci drogowej zarządzanej przez państwo. Opłaty te z roku na rok wzrastają, przez co kierowcy często omijają te odcinki wybierając alternatywne drogi, co doprowadza do ich zniszczenia i zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z priorytetów Polski podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Podczas okrągłego stołu ministerialnego, w ramach wymiany dobrych praktyk, wiceminister Bukowiec przedstawił szerokie spektrum działań podejmowanych w Polsce na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wśród kluczowych zmian legislacyjnych wymienił m.in. wprowadzenie obowiązku jazdy na suwak, korytarza życia, ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h, rozszerzenie ochrony pieszych oraz regulacje dotyczące bezpiecznej odległości między pojazdami. Wspomniał także o wprowadzeniu przepisu o konfiskacie pojazdów dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.