Weekendowa akcja edukacyjna w woj. dolnośląskim
W ostatni weekend odbyła się kolejna już akcja edukacyjno-informacyjna prowadzona na MOP-ach usytuowanych przy autostradach w całym kraju – 24 sierpnia na MOP Witowice koło Katowic oraz 25 sierpnia na MOP Oleśnica Mała koło Wrocławia.
Podczas obu wydarzeń na podróżnych czekało wiele atrakcji. Do dyspozycji odwiedzających były trzy strefy – zdrowia, pierwszej pomocy oraz BRD (Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego). Każdy mógł nauczyć się udzielania pierwszej pomocy na fantomach, zmierzyć ciśnienie krwi, obejrzeć wóz strażacki, wsiąść do wozu policyjnego, a także porozmawiać z inspektorami transportu drogowego. Dodatkowo można było zapoznać się z historią drogownictwa, ponieważ wyświetlane były filmy edukacyjne GDDKiA. Wśród uczestników naszej akcji promowaliśmy dobre praktyki w zakresie poruszania się po drogach szybkiego ruchu m.in. w zakresie włączania się do ruchu i tworzenia korytarza życia.
Na miejscu oprócz przedstawicieli GDDKiA można było spotkać Policję, Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Inspekcję Transportu Drogowego, Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Centrum Ratownictwa sp. z o.o. z Wrocławia, służby ratownicze z Oleśnicy oraz pracowników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Byli to przedstawiciele wszystkich służb dbających o bezpieczeństwo na drogach. Dużą atrakcją okazały się maskotki Policji – Komisarz Lew i Policuś, oraz Krokodylkowa z Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu. Dorośli interesowali się pługiem do odśnieżania typu ZIŁ, do którego można było wsiąść oraz planografem wykorzystywanym w Laboratorium Drogowym GDDKiA.
Bezpieczne zakończenie wakacji
To było przedostatnie spotkanie z cyklu akcji „Bezpieczeństwo na drogach” organizowanej na MOP. Pierwsze spotkania odbyły się na początku sierpnia na autostradach A1 i A2, oraz w ostatni weekend na autostradzie A4. Za tydzień podczas ostatniego wakacyjnego weekendu zapraszamy na MOP-y przy autostradzie A1 – Otłoczyn Wschód w kierunku Gdańska (31 sierpnia) i MOP Machnacz Południe w kierunku Łodzi (1 września).
Cel osiągnięty, ale to nie koniec
Przypominamy, że naszym celem było, aby zebrać w ciągu roku co najmniej 200 litrów krwi. Cel został osiągnięty, ale akcja trwa nadal i już planujemy kolejne zbiórki krwi. Kolejne zbiórki już wkrótce m.in. 26 września br. w Warszawie przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Ponad 2000 cichych bohaterów i wielki wynik
Do tej pory w ramach akcji zbiórki krwi „200 lat Administracji Drogowej” krew oddało 2038 dawców. Dzięki temu zebrano ponad 888 litrów krwi i blisko 42 litry jej składników. Dziękujemy i zapraszamy kolejnych chętnych krwiodawców.
Jubileusz Centralnej Administracji Drogowej i szczytny cel
Przypominamy, że w tym roku obchodzimy jubileusz 200 lat istnienia Centralnej Administracji Drogowej. Pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad postanowili uczcić rocznicę organizując akcję ogólnopolskiej zbiórki krwi. Do udziału w niej zachęcamy również przedstawicieli administracji publicznej, innych administracji drogowych z zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych, a także pracowników branży drogowej. Zbiórka krwi, dzięki współpracy z Narodowym Centrum Krwi oraz Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jest przeprowadzona w całej Polsce. W Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, stacjach terenowych WCKiK oraz w mobilnych punktach poboru krwi (w tym w tzw. krwiobusach). Krew można oddać w dowolnym momencie, podając hasło zbiórki „200 lat Administracji Drogowej”.
Tekst i zdjęcie: GDDKiA