Na terenie Portu Południe we Wrocławiu STRABAG realizuje największą w Polsce instalację do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków. Realizowana na zlecenie Fortum inwestycja – pod nazwą Wrompa – obejmuje budowę największej systemowej pompy ciepła w Polsce, o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Instalacja umożliwi pozyskanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych. Po uruchomieniu w 2024 r. będzie ona dostarczać do 5 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło sieciowe we Wrocławiu.
Obecnym system ciepłowniczy we Wrocławiu opiera się w 100 proc. na spalaniu węgla. Wrompa to pierwszy krok na drodze do dekarbonizacji wytwarzania ciepła w mieście. Pompa ciepła będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tys. GJ rocznie. Przełoży się to także na zmniejszenie emisji CO2 o 35 tys. ton oraz redukcję emisji innych szkodliwych substancji (SO2, NOX i pyłów).
Większość instalacji Wrompy będzie usytuowana pod ziemią. Ukończone już ściany szczelinowe sięgają głębokości 26 metrów. Pomogą one w zatrzymywaniu dopływu wód gruntowych. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa tzw. chudego betonu, na którym układane są zbrojenia płyty fundamentowej. To na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków. Ukończona Wrompa będzie obejmowała powierzchnię 1200 m2 przestrzeni użytkowej. Zostanie połączona z miejskim systemem ciepłowniczym siecią o długości kilometra i średnicy pół metra.
Realizacja tak skomplikowanego i innowacyjnego zadania wymaga od wykonawcy posiadania odpowiedniego doświadczenia i know-how. STRABAG, wykonawca projektu powstającego we współpracy Fortum i MPWiK we Wrocławiu, zdobył je realizując różnorodne obiekty przemysłowe i energetycznych dla wielu podmiotów w całym kraju.