Współpraca PGE i PKP przy projektach fotowoltaicznych
Grupa Kapitałowa PGE podpisała z PKP list intencyjny ws. współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP, które dysponują ok. 100 tys. ha, jest jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości.
W najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony z ekspertów PKP i PGE dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje. Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na realizację pierwszego takiego projektu zostanie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.
– Odnawialne źródła energii będą się w Polsce rozwijać, jako dwa dopełniające się wzajemnie elementy z energetyką konwencjonalną. Mix energetyczny musi uwzględniać i równoważyć te dwie ścieżki wytwarzania energii, bo w długoterminowej perspektywie jest to jedyne efektywne rozwiązanie i tylko takie sprawdzi się w przyszłych dekadach. Atutem energetyki konwencjonalnej jest większa stabilność systemu energetycznego, z kolei źródła odnawialne oznaczają większy wkład w ochronę klimatu. Energetyka konwencjonalna – nowoczesna, niskoemisyjna i bezpieczna – oraz OZE to dwa elementy, które jesteśmy w stanie rozsądnie połączyć w systemie dla efektu synergii – mówi Adam Gawęda, wiceminister energii.
Przedsięwzięcie realizowane z PKP S.A. wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów elektrownia, wyposażona w ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych, rozpocznie działalność w połowie 2022 r.
– Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Podpisany list intencyjny pokazuje, że staramy się wykorzystać olbrzymi potencjał naszych nieruchomości na różne możliwe sposoby. Elektrownie fotowoltaiczne to kolejne, po Innowacyjnych Dworcach Systemowych i stacjach ładowania samochodów elektrycznych, przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Działania ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego są istotnym punktem w strategii Polskich Kolei Państwowych – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.
– Przewidujemy udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to Polskim Kolejom Państwowym dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji – dodaje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
Tekst i zdjęcie: PKP S.A.