
Zakończenie realizacji tej inwestycji stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia zrównoważonego rozwoju południowej Polski. Inwestycja ma na celu zwiększenie dostępu do gazu ziemnego na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Powstały gazociąg jest połączony w Sławkowie z gazowym Korytarzem Północ-Południe i po wybudowaniu projektowanej obecnie sieci przesyłowej na trasie Skoczów – Komorowice – Oświęcim zapewni większe możliwości transportu gazu przez istniejący interkonektor Polska – Czechy.
Wśród pierwszych beneficjentów tej inwestycji znalazła się spółka Synthos Dwory w Oświęcimiu, która już rozpoczęła odbiór gazu ziemnego do swoich bloków parowo-gazowych.
Realizacja gazociągu Oświęcim – Tworzeń stanowiła duże wyzwanie realizacyjne ze względu na zróżnicowany teren, przez który przebiega trasa – od obszarów przemysłowych i zurbanizowanych po tereny leśne. Na trasie gazociągu o długości 44 km wykonawca napotkał aż pięćdziesiąt trzy przeszkody terenowe, które wymagały zastosowania bezwykopowej technologii do przeprowadzenia pod nimi gazociągu. Łącznie przy użyciu metod bezwykopowych pokonano 10 procent trasy gazociągu, w tym m.in. pod rzeką Wisłą, autostradą A4 oraz Parkiem Pokoju w Oświęcimiu.
GAZ-SYSTEM wykorzystuje metody bezwykopowe w celu zapewnienia ochrony środowiska naturalnego oraz minimalizacji ingerencji w infrastrukturę drogową, kolejową, energetyczną i rzeki. Zakres ich stosowania jest uzależniony od struktury geologicznej i charakterystyki geotechnicznej gruntu. Podczas budowy gazociągu Oświęcim – Tworzeń zastosowano dwa razy metodę Direct Pipe, dwa razy horyzontalny przewiert sterowany (HDD), dwadzieścia jeden razy metodę mikrotunelingu oraz dwadzieścia osiem razy przewiert poziomy.
Inwestycja uzyskała finansowe wsparcie unijne w ramach programu FEnIKS w wysokości 213,6 mln zł, co stanowi ponad 40 proc. wartości inwestycji. Koszty całej inwestycji wyniosły około pół miliarda złotych brutto. Wykonawcą inwestycji była spółka JT.