Przetargi na linie tramwajowe w Warszawie
Tramwaje Warszawskie ogłosiły 2 przetargi na projekty tras tramwajowych na Gocław i do Wilanowa. Pierwsza inwestycja zapewni ponad 50 tys. mieszkańców osiedla Gocław i Międzynarodowa szybki i wygodny dojazd do centrum stolicy.
Trasa na Gocław będzie miała początek w pobliżu skrzyżowania ulicy Międzynarodowej i al. J. Waszyngtona. Pobiegnie wzdłuż wschodniego brzegu Kanału Wystawowego. Dalej, tory przejdą nad aleją Stanów Zjednoczonych po wiadukcie, na którym powstanie wygodny węzeł przesiadkowy pozwalający przesiąść się z tramwajów do autobusów jadących w kierunku stacji metra Politechnika, Grochowa i Rembertowa. Aleja Stanów Zjednoczonych zostanie przebudowana i obniżona. Dalej trasa tramwaju na Gocław usytuowana będzie w ciągu rezerwy terenowej między nowo zbudowanymi osiedlami przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego do ul. gen. T. Bora-Komorowskiego. Ostatnie półtora kilometra nowej trasy przebiegnie ulicą gen. T Bora-Komorowskiego do pętli autobusowej, która jest w pobliżu trasy Siekierkowskiej.
Łączna długość nowej trasy wyniesie około 3,6 km, będzie przy niej 7 przystanków. Inwestycja obejmie także modernizację trasy tramwajowej w al. J. Waszyngtona, gdzie Tramwaje Warszawskie zmodernizują tory o długości 2,5 km i przebudują 9 peronów.
Wykonawca dokumentacji wyłoniony w przetargu będzie miał 9 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych. Budowę Tramwaje Warszawskie planują między 2021 a 2023 rokiem. Budowa trasy tramwaju jest dofinansowana ze środków unijnych na lata 2014-2020.
Którędy tramwajem do Wilanowa?
Nowa trasa zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie poprowadzona zostanie ulicą Rakowiecką do Puławskiej. Różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Dalej trasa będzie przebiegała ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów i będzie miała dwie odnogi – pierwsza wzdłuż ulicy J. Gagarina aż do Czerniakowskiej. Druga odnoga będzie zlokalizowana wzdłuż ulicy św. Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów będzie zbudowana w Alei Rzeczpospolitej, a końcowy terminal znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. A. Branickiego. Dokumentacja projektowa zostanie opracowana również dla opcjonalnego przedłużenia do południowej obwodnicy Warszawy wraz z rozwidleniem w ciągu wschodniej części ul. A. Branickiego aż Przyczółkowej.
Wykonawca dokumentacji projektowej będzie miał około 15 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych. Realizację umowy na roboty budowlane zaplanowano lata 2021-2023.
Tekst: Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy
Mapka: Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.