– Z sukcesem zakończyliśmy pierwszy etap prac. Wykonaliśmy w najlepszej jakości nową i zagospodarowaną przestrzeń tarasów Zamku Książąt Pomorskich. Dziękuję kadrze naszej Budowy za dotychczasową pracę, a także Panu Marszałkowi, dyrekcji Zamku oraz wszystkim zaangażowanym za dotychczasową realizację – powiedział Marcin Sierpowski, Dyrektor Obszaru Zachodniego Mostostal Warszawa.
– Przed nami już kolejne wyzwanie – drugi etap prac – związany z odbudową północnego skrzydła Zamku, które zostało uszkodzone w wyniku katastrofy budowlanej z 2017 r. Naszym priorytetem będzie bezpieczeństwo i jakość pracy oraz realizacja założeń kontraktowych. Dzięki wsparciu stron, Mostostal Warszawa, Inwestora, konserwatorów zabytków oraz Inżyniera Kontraktu, jestem pewien, że inwestycja zostanie zrealizowana z pozytywnym dla wszystkich efektem – dodał Marcin Szymborski, Dyrektor Grupy Kontraktów w Mostostal Warszawa.
Prace zrealizowane w I etapie
Granitowa nawierzchnia, odtworzone ogrodzenie, nowa mała architektura (m.in. pergole, ławki, stylizowane lampy z gryfami, fontanna z głową gryfa pomorskiego), rabaty i donice z zielenią zaprojektowaną w stylu geometrycznym – wszystko to tworzy efektowne otoczenie Zamku od ul. Kuśnierskiej (taras południowy) i od strony Odry (taras wschodni).
Armaty z przełomu XVIII i XIX w., odrestaurowane, osadzone na drewnianych lawetach, powróciły do północno-wschodniego narożnika. U zbiegu tarasu wschodniego z północnym, na zewnętrznej ścianie, znów zawisły oczyszczone tarcze herbowe z lat 70. XX w., symbolizujące pięć pomorskich miejscowości, w których rezydowali książęta z dynastii Gryfitów.
Tarasy są przebudowane i wzmocnione palami oraz iniekcjami. Taras wschodni umocniony został 160. mikropalami. Z kolejnych 103. mikropali stworzona została kurtyna zabezpieczająca, która oddziela zamkowy taras od części skarpy wschodniej należącej do prywatnych właścicieli.
Tarasy są osuszone i zaizolowane. Wymieniono instalacje i stropodachy. Odpowiednie warunki w przestrzeniach podziemi zapewniają wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz klimatyzacja.
Pierwszy etap inwestycji to także modernizacja podziemi pod tarasami oraz skrzydłami południowym i wschodnim. Zamek zyskał ponad 800 m2 nowej powierzchni na dwóch podziemnych kondygnacjach. Znajdą się tam m.in. nowa sala edukacyjna oraz spełniające wymogi techniczne Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pomieszczenia magazynowe dla dzieł sztuki, dzięki którym Zamek nie tylko będzie mógł przechowywać swoje muzealia, ale też sprowadzać do Szczecina na wystawy cenne eksponaty z innych ośrodków w kraju i poza granicą. Przygotowane są również pomieszczenia na lokale usługowe. Obecnie dyrekcja Zamku czyni starania, by od strony ul. Kuśnierskiej mogły powstać takie lokale.
Wyremontowane zostały galerie wystawiennicze: Galeria Gotycka, Galeria Wschodnia i Galeria Przedmiotu. W lochach pod Wieżą Więzienną przeprowadzono prace konserwatorskie. To pozwoli po raz pierwszy udostępniać XV-wieczne zamkowe lochy zwiedzającym.
Mury zamku zostały zaizolowane, a elewacja odrestaurowana. Odtworzono jej historyczną kolorystykę. Ceglaną część Wieży Więziennej poddano konserwacji.
II etap inwestycji
Wykonawcą II etapu inwestycji będzie również spółka Mostostal Warszawa. W ramach inwestycji wykonawca odbuduje skrzydło północne i zmodernizuje taras północny. Wszystkie prace powinny zakończyć się w 2025 r.