REKLAMA
Drogi Inż. Bezwykopowa Kolej Wiadomości Inwestycje
1 Minuta czytania

Obwodnica Oświęcimia: zakończyło się przeciskanie segmentu pod torami

Zakończył się jeden z najbardziej wymagających etapów budowy obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44. Pod czynną linią kolejową Oświęcim – Czechowice-Dziedzice przesunięto betonowy segment o masie ponad 5,5 tys. ton, bez wstrzymywania ruchu pociągów.

Betonowy segment przeciskany pod torami kolejowymi na budowie obwodnicy Oświęcimia
Betonowy segment przeciskany pod torami kolejowymi na budowie obwodnicy Oświęcimia. Fot. GDDKiA O/Kraków
Spis treści

Betonowy segment przesunięto pod czynną linią kolejową

Po nieco ponad dwóch miesiącach zakończyło się przeciskanie żelbetowego segmentu pod torami kolejowymi w Oświęcimiu. Konstrukcja o wymiarach 22,7 m długości, 38,7 m szerokości i 8,5 m wysokości została przesunięta na odległość 26 m przy użyciu 60 siłowników. Segment był stopniowo wciskany pod nasyp kolejowy, przy jednoczesnym zachowaniu ruchu pociągów na linii Oświęcim – Czechowice-Dziedzice.

Aby zabezpieczyć nasyp przed przemieszczeniem podczas prac, po przeciwnej stronie torów wykonano specjalną przyporę stabilizującą. Po zakończeniu przecisku rozpoczną się prace związane z jej rozbiórką. Według informacji inwestora był to najtrudniejszy etap realizacji inwestycji.

Technologia pipe-roofing na budowie DK44

REKLAMA

Zastosowanie tej technologii wynikało ze specyfiki lokalizacji inwestycji. Obwodnica Oświęcimia przecina linię kolejową w sąsiedztwie terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Birkenau, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego względu droga nie mogła zostać poprowadzona nad torami w formie wiaduktu.

Rozwiązaniem było wykonanie konstrukcji metodą pipe-roofing. W jej wnętrzu przewidziano miejsce dla sześciu pasów ruchu – czterech dla obwodnicy oraz dwóch dla ulicy Ostatni Etap. Po wykonaniu segment został wsunięty pod istniejące tory bez konieczności ich rozbiórki i bez zamykania linii kolejowej. Jak podaje inwestor, jest to największy tego typu obiekt wykonany tą metodą w Polsce.

Budowana obwodnica Oświęcimia będzie miała około 9 km długości i połączy miasto z drogą ekspresową S1. Inwestycję rozpoczęto w listopadzie 2022 r. Część odcinków została już oddana do ruchu w latach 2024–2026. Zgodnie z aktualnym harmonogramem cała trasa ma zostać udostępniona kierowcom jesienią 2026 r.

Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.