Innowacje są wpisane w DNA firmy Colas. Od początku istnienia pracuje ona ramię w ramię z instytucjami naukowymi nad coraz nowszymi i efektywniejszymi sposobami budowania zrównoważonej infrastruktury z poszanowaniem zasobów naturalnych i dbałością o planetę.
Asfalt z biopaliw
Tradycyjny asfalt pochodzący z ropy naftowej jest głównym składnikiem dróg, ale jego produkcja i użycie mają negatywny wpływ na środowisko. Obiecującą alternatywą jest asfalt z biopaliw. Wykorzystuje się w nim olej rzepakowy lub sojowy jako składnik do produkcji lepiszcza, co zmniejsza zależność od paliw kopalnych i redukuje emisję gazów cieplarnianych. Ponadto asfalt z biopaliw jest równie trwały i wydajny jak tradycyjny, co sprawia, że jest to krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości drogowej. Przykładem takiego rozwiązania opracowanego w naszej firmie jest mieszanka Vegecol, która, stosując lepiszcze powstałe z biopaliw, wpisuje się w obecny trend.
Granulat asfaltowy
Kolejnym rozwiązaniem jest granulat asfaltowy, który opiera się na zrównoważonym wykorzystaniu odpadów. Sprzyja to optymalnemu zarządzaniu gospodarką odpadową. Powszechne jest już, że do budowy dróg produkujemy mieszanki z 20-, a nawet 30-procentową zawartością tego materiału, ponieważ jest to nic innego, jak sfrezowana mieszanka mineralno-asfaltowa. W naszym asortymencie posiadamy mieszankę Easycold, uszlachetnioną dodatkiem specjalnej emulsji, która zawiera 100% granulatu asfaltowego. Taką nawierzchnię stosuje się na spodzie warstwy bitumicznej i przykrywa warstwą ścieralną. Rozwiązanie to z powodzeniem można stosować w budowie dróg o niskiej kategorii ruchu, gdzie poszukuje się nie tylko ekologicznych rozwiązań, ale również aspektów ekonomicznych.
Produkcja mieszanek mineralnych w obniżonych temperaturach
Tradycyjna produkcja mieszanek mineralnych do budowy dróg wymaga wysokich temperatur, co przyczynia się do emisji dużych ilości gazów cieplarnianych. Nowe technologie umożliwiają produkcję tych mieszanek w znacznie niższych temperaturach. To nie tylko ogranicza emisję, ale także oszczędza energię i zmniejsza zużycie paliwa, zaś produkty końcowe są równie trwałe i skuteczne jak te wytwarzane w tradycyjny sposób. Technologią powszechnie stosowaną w Colas od lat jest FOAMED Bitumen, która pozwala obniżyć temperaturę w okresie letnim nawet o 30 ºC.
Ekologiczna budowa dróg jest nie tylko możliwa, ale także niezbędna w obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. Asfalt z biopaliw, granulat asfaltowy oraz produkcja mieszanek mineralnych w obniżonych temperaturach to tylko niektóre z innowacyjnych technologii, które prowadzą nas w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości. Inwestowanie w te rozwiązania przyczynia się do ochrony planety i lepszej przyszłości kolejnych pokoleń.