
Dzięki rozwiązaniom wynegocjowanym przez polski rząd firmy ciepłownicze będą mogły skorzystać z dodatkowych 30% bezpłatnych uprawnień do emisji, w efekcie czego będą mogły zmniejszyć koszty i więcej środków przeznaczyć na inwestowanie w bardziej ekologiczne technologie.
Ponad 15 milionów Polek i Polaków zamieszkuje w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczych, a Polska pod względem sprzedaży ciepła systemowego znajduje się na pierwszym miejscu w Europie. Polska była inicjatorem wprowadzenia zmian i od samego początku dążyła do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej.
Przyjęty podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej projekt zmiany rozporządzenia dot. zmian poziomów działalności[1], jest ostatnim z aktów wykonawczych precyzujących sposób przydziału dodatkowych 30% bezpłatnych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa. Szczegółowe zasady przyznania dodatkowych uprawnień dla ciepłownictwa były kluczowym tematem w ramach prac eksperckich na forum UE w kontekście implementacji nowych regulacji w ramach zmian w EU ETS.
[1] Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1842 z dnia 31 października 2019 r. ustanawiające zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do dalszych ustaleń dotyczących dostosowań przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji ze względu na zmiany w poziomie działalności.