Innowacyjny system pilnuje sieci trakcyjnej
PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pracują nad innowacyjnym systemem, który ograniczy kradzież sieci kolejowej. W 2018 r. o 30% zmalała liczba dewastacji sieci trakcyjnej dzięki działaniom SOK.
O ponad 30 procent ograniczono kradzież sieci trakcyjnej
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od czterech lat obserwują spadek kradzieży i prób kradzieży elementów sieci trakcyjnej. To oznacza mniej zmian w ruchu kolejowym i wygodniejsze podróże także na święta i weekendy. W 2018 roku zarejestrowane zostały 147 tego typu zdarzenia, natomiast w 2017 roku odnotowano 221 zdarzeń, co stanowi spadek kradzieży o ponad 33%. Porównując analogiczne okresy I kwartału roku 2019 do roku 2018 również PLK odnotowała mniejsze liczby tych zdarzeń o 38 przypadków (spadek zdarzeń z 63 przypadków w I kwartale 2018, do 25 w analogicznym okresie 2019 roku). Takie wyniki udało się uzyskać dzięki sprawnej pracy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i nowoczesnym rozwiązaniom zabezpieczenia sieci trakcyjnej.
Nowe technologie pilnują sieci trakcyjnej
Lornetki, termowizory, noktowizory i gogle noktowizyjne to sprzęt niezbędny w zabezpieczeniu infrastruktury kolejowej. Straż Ochrony kolei wyposażona w nowoczesny sprzęt patroluje szlaki kolejowe przez całą dobę. W terenie działają Mobilne Centra Monitoringu – samochody wyposażone w kamery dzienno-nocne i kamery termowizyjne na masztach oraz kamery przenośne – instalowane w dowolnym miejscu na obszarze kolejowym, posiadające zdalne połączenie z pojazdem. Patrole wykorzystują w terenie fotopułapki, wyszkolone psy, a terenowe samochody zapewniają dojazd w najtrudniejsze rejony szlaków kolejowych.
Funkcjonariusze SOK nie ograniczają swojej pracy tylko do patroli szlaków kolejowych, kontrolują także skupy złomu w poszukiwaniu skradzionych elementów kolejowych. Takie działania przynoszą efekty – w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 18 tys. kontroli miejsc, które przyjmują złom. Okazało się, że aż w 38 przypadkach znaleziono elementy kolejowe. Udało się odzyskać mienie PLK o wartości ponad 66 tys. złotych.
Sieć trakcyjna na liniach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. znajduje się pod wysokim napięciem 3 kV. Człowiek nie ma szans na przeżycie, gdy dotknie elementów pod napięciem. Zabronione jest ingerowanie w konstrukcje sieci trakcyjnej i wkraczanie na tereny kolejowe. Sytuacje wymagające interwencji funkcjonariuszy SOK zawsze można zgłaszać na całodobowy numer alarmowy 22 474 00 00.
Tekst i zdjęcie: Mirosław Siemieniec, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.