REKLAMA
Budownictwo Wiadomości
3 Minuty czytania

Kamień węgielny pod budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

11 października w Bydgoszczy miało miejsce wmurowanie kamienie węgielnego pod budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Wykonawcą inwestycji wartej ok. 400 mln zł jest spółka Unibep.

 
Zdjęcie: Unibep S.A., www.unibep.pl
Zdjęcie: Unibep S.A., www.unibep.pl
REKLAMA
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, w  tym Podsekretarz Stanu w  Ministerstwa   Kultury i  Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka, rektor AM, Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prof. dr hab. Jerzy Kaszuba, Leszek Gołąbiecki, prezes Zarządu Unibep S.A., Łukasz Schreiber, Członek Rady Ministrów, Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Mirosław Kozłowicz , wiceprezydent Bydgoszczy, Marek Czerski, Kanclerz AM oraz Katarzyna Głażewska, Prezes Zarządu Plus3-Architekci.

- Kiedy lata temu zaczynaliśmy starania o  rozbudowę akademii, usłyszeliśmy: „Po co macie się rozbudowywać? Kupimy wam jakieś pianino i  będziecie sobie grać”. Od poziomu tego doinwestowania w  pojedyncze pianino do tych 400 mln, które po latach są przeznaczane przez rząd, jest cała masa zdarzeń. To długa historia, ale nie żałuję ani tych lat, ani energii, ani zdrowia, którego trochę może straciłem –
mówił prof. Jerzy Kaszuba, inicjator projektu budowy nowego kampusu.

Spełnione marzenia muzyków


Budowa nowych obiektów AMFN, uznawanej za jedną z  najlepszych polskich uczelni muzycznych, to realizacja oczekiwań bydgoskiego środowiska muzycznego. Na 3 hektarach w  rejonie ulic Gdańskiej i  Kamiennej powstaje interesujący pod względem architektonicznym, zlokalizowany w  rejonie niewielkiego oczka wodnego i  otoczony zielenią zespół budynków, które oprócz sal dydaktycznych pomieszczą także m.in. cztery sale koncertowe oraz dom studencki. W  ośmiokondygnacyjnym gmachu głównym znajdą się 644 sale zajęć i  ćwiczeń. Wszystko zostało tu zaplanowane z  uwzględnieniem przyszłej funkcjonalności, niejako uszyte na miarę.

Długa droga do inwestycji


Rektor Akademii Muzycznej Elżbieta Wtorkowska podkreśliła, że starania o budowę kampusu trały 10 lat. - Wydaje się, że to długo, ale ten czas była naznaczony był naprawdę ogromnymi staraniami i  wielką pracą wszystkich, którym bardzo na sercu zależała realizację tej inwestycji – dodała rektor.

Budowa kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego rozpoczęła się na początku roku.   Inwestycja jest realizowana ze środków budżetu państwa. Obecnie Akademia Muzyczna mieści się w  siedmiu budynkach rozproszonych po całym mieście.

- Nowy kampus Akademii Muzycznej będzie zdobił miasto, stanowił o  jego sile muzycznej, o  której wszyscy mówią. Chciałbym zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. To, co się dzieje teraz, co widzimy na ekranach telewizorów, ale i  naszych telefonów, a  co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest czymś tragicznym. My tu możemy się cieszyć ze spokoju, z  tego, że budowane są u  nas piękne obiekty –
dodał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Projekt powstał w  pracowni Plus3 Architekci. Natomiast główny wykonawca budowy jest spółka Unibep, która podpisała umowę z  bydgoską uczelnią w  styczniu tego roku. Koszt całej inwestycji to około 400 mln zł, co sprawia, że nowy kampus bydgoskiej Akademii Muzycznej to najdroższa rządowa inwestycja w  Bydgoszczy. Działkę o  wartości 9 mln zł w  2014 roku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz.

Prace idą pełną parą


Nowy gmach uczeni nie tylko ma być jednym z  najnowocześniejszych tego typu obiektów w  Europie, ale został zaprojektowany jako budynek pasywny energetycznie. Na budowie będą wykonywane odwierty geotermalne, zainstalowane zostaną pompy ciepła, na dachu będzie instalacja fotowoltaiczna.

Budowa idzie pełną parą. Trwają prace przy fundamentach, a  w pierwszych tygodniach nowego roku – jak przewiduje generalny wykonawca – ma zostać osiągnięty „poziom zero”. Tym samym budowlańcy zaczną budować pierwsze kondygnacje ponad gruntem.

- Chciałbym podziękować za zaufanie, jakim nas obdarzyliście –
mówił z kolei Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA. - Przed nami wiele wyzwań, ale zrobimy wszystko, by je pokonać. Dziękuję inwestorowi za fantastyczną współpracę. Dziękuję też wszystkim naszym pracownikom za fantastyczną pracę. I  liczę na pełne zaangażowanie, bo jak wszyscy usłyszeliśmy budujemy obiekt na wieki.

Źródło: tekst Unibep S.A., www.unibep.pl
Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.