– Rozbudowa mocy zainstalowanych w fotowoltaice jest istotnym elementem strategii dekarbonizacyjnej TAURONA. Obserwujemy znaczący spadek nakładów na instalację oraz wzrost efektywności konwersji energii w modułach PV, np. dzięki zastosowaniu paneli bifacjalnych. Naszym celem jest skokowe zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł, w celu rentownej transformacji grupy i sprostania rosnącym wymaganiom klientów – mówi Michał Orłowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.
Na farmie zainstalowane zostały bifacjalne panele fotowoltaiczne, czyli ogniwa, które mogą produkować prąd po obu stronach paneli, co znacząco przekłada się na wzrost efektywności produkcji energii. Na farmie zainstalowano 100 tys. takich modułów, każdy o mocy 545 Wp. Teren farmy obejmuje 68,55 ha, czyli powierzchnię 96 boisk do piłki nożnej.
– W szczytowym momencie montażu paneli na terenie farmy pracowało ponad 120 osób. Roczna produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby 20,5 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie przekazana do eksploatacji w III kwartale bieżącego roku – mówi Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.
Wyprowadzenie mocy z farmy i głównego punktu odbioru (GPO) do Głównego Punktu Zasilania w Kalinówce nastąpiło za pośrednictwem linii 110 kV o długości blisko 8 km.