REKLAMA
Drogi Mosty Wiadomości Inwestycje
1 Minuta czytania

Obwodnica Starogardu Gdańskiego bliżej budowy. Sąd oddalił skargę

Budowa obwodnicy Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 jest o krok bliżej realizacji. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargę jednego z wykonawców na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, potwierdzając prawidłowość wyboru oferty firmy Unibep.

Obwodnica Starogardu Gdańskiego bliżej budowy. Sąd oddalił skargę, budowa drogi
Budowa drogi w województwie pomorskim. Fot. GDDKiA O/Gdańsk
Spis treści

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie kończy spór dotyczący postępowania przetargowego na zaprojektowanie i budowę blisko 16-kilometrowej obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Sąd uznał, że wybrany wykonawca spełnia warunki udziału w przetargu. Oferta spółki Unibep opiewa na 407,94 mln zł. Podpisanie umowy będzie możliwe po zakończeniu kontroli uprzedniej prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Umowa po zakończeniu kontroli UZP

Obwodnica Starogardu Gdańskiego powstanie w ciągu drogi krajowej nr 22 w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030. GDDKiA zapowiada podpisanie umowy z wykonawcą niezwłocznie po otrzymaniu wyniku kontroli uprzedniej Prezesa UZP. Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj". Oznacza to, że wykonawca najpierw opracuje dokumentację projektową i uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie rozpocznie roboty budowlane.

Na wykonanie całego zadania przewidziano 39 miesięcy od zawarcia umowy. Do tego okresu nie będą wliczane przerwy zimowe trwające od 16 grudnia do 15 marca. GDDKiA zakłada podpisanie kontraktu na początku trzeciego kwartału 2026 r., co oznacza zakończenie budowy w trzecim kwartale 2030 r.

REKLAMA

Trasa w układzie 2+1

Nowa obwodnica będzie miała około 16 km długości. Powstanie jako droga jednojezdniowa z jednym pasem ruchu w każdym kierunku oraz naprzemiennym dodatkowym pasem do wyprzedzania w układzie 2+1. Połączenie z istniejącą siecią dróg zapewnią ronda turbinowe, a nawierzchnia zostanie przystosowana do ruchu pojazdów o nacisku 11,5 t na oś.

W ramach inwestycji zaplanowano także budowę wiaduktów i mostów oraz wykonanie urządzeń związanych z ochroną środowiska. Powstaną przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne z ogrodzeniami naprowadzającymi, ekrany akustyczne, nasadzenia zieleni, a także systemy oczyszczania wód opadowych oraz zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Po oddaniu trasy do użytku ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miejskiego odcinka drogi krajowej nr 22.

Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.