List intencyjny dotyczy szerokiej współpracy między miastem i podległymi mu instytucjami, a spółkami z Grupy PGE, działającymi na terenie Rzeszowa. Ma ułatwić planowanie inwestycji, by były one dobrane i dopasowane do potrzeb mieszkańców miasta i odbiorców instytucjonalnych. Spółki z kolei dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji. Zgodnie z treścią listu powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z Grupy PGE, który będzie się zajmować analizami strategicznymi w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, strony szczegółowo będą określać kluczowe założenia oraz potencjalne rezultaty, wynikające z realizacji inwestycji. List intencyjny podpisali Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, Prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz Krystek, Prezes PGE Obrót Sebastian Janda, a ze strony miasta Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Przykładowo jedną z analizowanych przez PGE Energia Ciepła inwestycji jest budowa wielkoskalowej pompy ciepła, której dolnym źródłem ciepła będą ścieki oczyszczone z oczyszczalni MPWiK. Umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy została uroczyście podpisana przez Prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie Marcina Lewandowskiego oraz dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusza Kępskiego. Jeśli projekt przejdzie do fazy realizacji to planuje się jego zakończenie do października 2027 r. Szacuje się, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Szacowany koszt to ok. 76 mln zł.
PGE Obrót przeprowadzi fachową analizę technicznych możliwości montażu instalacji na wskazanych budynkach. Następnie dopasuje i zamontuje odpowiednie zestawy instalacji fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwoli placówkom na korzystanie z własnej zielonej energii i będzie realnym wsparciem w zakresie obniżenia kosztów utrzymania. Oprócz mikroinstalacji PGE Obrót zakupi również czujniki powietrza, które umożliwią mieszkańcom Rzeszowa dokładne monitorowanie jakości powietrza w mieście.