
Dokument parafowali: prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG-PIB oraz Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Współpraca obu instytucji wynika z potrzeby uproszczenia i skrócenia procesu inwestycyjnego, m.in. poprzez wspólne przygotowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, a także monitorowanie procesu legislacyjnego.
W ramach współpracy PIG-PIB będzie świadczył wsparcie merytoryczne dla GDDKiA w zakresie kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, ujętych w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 r.), Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 oraz Programie Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 roku. Wsparcie będzie realizowane w szczególności poprzez bieżącą współpracę, przekazywanie danych cyfrowych, wymianę doświadczeń w zakresie geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geozagrożeń i badań podłoża.
PIG-PIB będzie wspierał merytorycznie GDDKiA w zakresie kluczowych inwestycji drogowych, GDDKiA będzie natomiast przekazywała PIG-PIB dane związane z podłożem budowli drogowych i mostowych oraz umożliwi prowadzenie, w trakcie realizacji inwestycji drogowych, prac kartograficznych i innych (m.in. dokumentowanie geostanowisk, naloty dronami), mających na celu pozyskiwanie danych geologicznych.
PIG-PIB oraz GDDKiA wspólnie stoją na stanowisku, że konieczne jest podejmowanie działań ukierunkowanych na podniesienie standardu badań podłoża budowlanego, w tym badań geologiczno-inżynierskich oraz wdrożenia nowych metod badawczych. Celem jest poprawa jakości i trwałości inwestycji drogowych realizowanych przez GDDKiA, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów związanych z późniejszym utrzymaniem dróg krajowych.
Zawarte porozumienie stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego i efektywnego rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce. Dzięki połączeniu wiedzy geologicznej z doświadczeniem inwestycyjnym możliwe będzie nie tylko usprawnienie procesu realizacji inwestycji, ale również podniesienie ich jakości i bezpieczeństwa. Efekty tej współpracy będą odczuwalne przez wiele lat – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym.