Co wprowadza ustawa o systemach AI
Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, ustawa określa zasady stosowania w Polsce rozwiązań wynikających z unijnego rozporządzenia AI Act. Reguluje również funkcjonowanie krajowego systemu nadzoru nad sztuczną inteligencją oraz zasady działania piaskownic regulacyjnych.
Po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Powstanie Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji
Ustawa przewiduje utworzenie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji (KRiBSI), która będzie nadzorować stosowanie przepisów dotyczących sztucznej inteligencji w Polsce.
Do zadań Komisji będzie należało m.in. rozpatrywanie zgłoszeń dotyczących działania systemów AI, wydawanie opinii indywidualnych oraz prowadzenie działań związanych z funkcjonowaniem piaskownic regulacyjnych, a także inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych.
Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, przewodniczący KRiBSI ma zostać powołany w ciągu dwóch miesięcy od wejścia ustawy w życie, natomiast cała Komisja w ciągu trzech miesięcy.
Piaskownice regulacyjne dla przedsiębiorców
Ustawa tworzy ramy prawne funkcjonowania piaskownic regulacyjnych. Rozwiązanie to ma umożliwić przedsiębiorstwom i instytucjom testowanie systemów sztucznej inteligencji w kontrolowanym środowisku pod nadzorem właściwego organu.
Według Ministerstwa Cyfryzacji piaskownice regulacyjne mają wspierać rozwój i wdrażanie nowych technologii zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w nich nieodpłatnie.
Zmiany po pracach parlamentarnych
W toku prac parlamentarnych do ustawy wprowadzono szereg zmian. Obejmują one m.in. korzystniejsze warunki udziału w piaskownicach regulacyjnych, usprawnienie procedur wydawania opinii przez KRiBSI oraz rezygnację z działań Komisji polegających na wydawaniu nakazów i zakazów, takich jak wycofanie systemu AI z rynku lub z użytku.
Doprecyzowano również przepisy dotyczące składania oświadczeń majątkowych przez przewodniczącego i zastępców przewodniczącego KRiBSI oraz zwiększono ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa w postępowaniach prowadzonych przez Komisję.
Budownictwo
Drogi
Energetyka
Geoinżynieria
Hydrotechnika
Inż. Bezwykopowa
Kolej
Mosty
Motoryzacja
Tunele
Wod-Kan
