
Program został opracowany przez zespół ekspertów pod kierunkiem profesora Janusza Zaleskiego, a jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny. W spotkaniu z udziałem ministra Marcina Kierwińskiego – pełnomocnika rządu ds. programu odbudowy po powodzi, uczestniczyli przedstawiciele rządu, samorządu, Wód Polskich oraz świata naukowego.
Kompleksowe propozycje rozwiązań przeciwpowodziowych
Jednym z kluczowych założeń programu jest stworzenie infrastruktury, takiej jak zbiorniki suche i poldery, która zatrzyma wodę na miejscu – w zlewni Białej Lądeckiej, powyżej Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Takie rozwiązania przyczynią się do redukcji potencjalnej fali powodziowej. Program zakłada sześć wariantów dla zlewni rzeki Białej Lądeckiej. Będą one poddane konsultacjom społecznym, które Wody Polskie wspólnie z samorządowcami rozpoczną na początku marca.
Suche zbiorniki przeciwpowodziowe dla ochrony mieszkańców
Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, ostateczny system zabezpieczeń dla zlewni Białej Lądeckiej Stronia Śląskiego zostanie wypracowany w dialogu społecznym. Wszystkie warianty zakładają wykup gruntów przez Skarb Państwa pod przyszłe budowle przeciwpowodziowe.
Program dla Nysy Kłodzkiej to zestaw kompleksowych działań dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców m.in. powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego w woj. dolnośląskim oraz brzeskiego i nyskiego w woj. opolskim, przygotowany dla odbudowy odporności powodziowej mieszkańców regionu.
Konsultacje społeczne potrwają do 31 marca 2025 r.
Ze względu na ukształtowanie terenu, rozbudowaną sieć wodną, urbanizację czy zmiany klimatu, zlewnia Nysy Kłodzkiej jest szczególnie narażona na występowanie powodzi. Choć nie da się całkowicie wyeliminować tego zagrożenia, realizacja programu pozwoli w możliwie maksymalny sposób zredukować ryzyko powodziowe i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
Konsultacje społeczne propozycji przygotowanych w ramach Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej potrwają do 31 marca 2025 r.
Ogólne informacje o programie
Program składa się z pięciu komponentów, tj. działań infrastrukturalnych w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej i szerzej w zlewni Nysy Kłodzkiej, rozbudowy kaskady zbiorników na Nysie Kłodzkiej, a także redukcji ryzyka powodziowego poniżej miejscowości Bardo. Realizacja działań przewidziana jest na lata 2027-2034.