
Pracowników energetyki najlepiej widać podczas sytuacji kryzysowych i usuwania awarii spowodowanych anomaliami pogodowymi czy klęskami żywiołowymi. Od ich sprawnego działania zależy praca wielu innych służb bezpieczeństwa.
Do skutecznego, szybkiego i sprawnego działania konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i sprzętu dla służb serwisu sieciowego oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii.
Mobilny słup kompozytowy
Rozwiązaniem, które zyskało już uznanie energetyków jest mobilny słup kompozytowy. Dzięki swojej lekkości, stabilności i łatwości montażu, pozwala na szybkie prowadzenie prac modernizacyjnych i usuwanie awarii. Można go wykorzystać przy wymianie zarówno elementów, jak i całego słupa średniego napięcia w technologii prac pod napięciem.
To znacznie tańsza alternatywa w porównaniu do tradycyjnych podnośników do PPN: koszt zakupu jednego mobilnego słupa to około 15% wartości podnośnika. W 2025 roku TAURON Dystrybucja planuje zakup sześciu takich słupów. Docelowo każdy z 11 oddziałów zostanie wyposażony w zestaw mobilnego słupa kompozytowego.
Podnośnik do zadań specjalnych
Obszar działania spółki to również trudno dostępne tereny górskie, które wymagają szczególnego sprzętu. Dlatego w przyszłym roku do oddziału w Bielsku-Białej trafi podnośnik PPN na podwoziu gąsienicowym. Może on poruszać się w każdym terenie, co pozwoli na wykonywanie prac w najtrudniejszych warunkach.
TAURON Dystrybucja posiada obecnie 22 podnośniki do prac w technologii PPN na liniach napowietrznych średniego napięcia. Kolejne dwa jeszcze w tym roku trafią do oddziałów w Tarnowie i Wrocławiu.
Droga potrzebna od zaraz
Kompozytowe drogi tymczasowe stosuje się na podmokłym czy trudno dostępnym terenie, gdzie przejazd ciężkiego sprzętu jest niemożliwy. Nośność tymczasowej drogi kompozytowej to nawet 150 ton. Wykonane z lekkiego, elastycznego i bardzo wytrzymałego materiału są szansą na błyskawiczne stworzenie drogi dojazdowej do dowolnego punktu. To rozwiązanie, które doskonale sprawdziło się podczas wrześniowej powodzi, umożliwiając służbom dotarcie do zalanej infrastruktury.
W tym roku każdy z 56 regionów zostanie doposażony w 50 metrów takiej drogi. Korzyść z rozwiązania odczują także właściciele terenów, przez które energetycy docierają do infrastruktury. Tymczasowa droga minimalizuje straty w plonach rolnych i uszkodzenia zieleni miejskiej.
Drony i nowe horyzonty
Od kilku lat z sukcesem TAURON Dystrybucja stosuje także drony. Przede wszystkim do monitoringu infrastruktury i identyfikacji usterek w obiektach liniowych. Przed spółką zakup kolejnych urządzeń, tak, aby wszystkie regiony mogły wykorzystywać je w codziennej pracy.
Kolejnym etapem będzie wdrożenie dronów transportowych, które będą mogły pokonać nawet 16 kilometrów z ładunkiem nawet do 40 kg. Dostarczą potrzebny sprzęt i pomogą w usuwaniu usterek. Zwiększą również bezpieczeństwo pracowników, skrócą czas lokalizacji awarii i przyspieszą jej usunięcie.