Świętowanie 20-lecia Euro Contrôle Route w Polsce
Międzynarodowa organizacja, dla której priorytetem są poprawa bezpieczeństwa i ujednolicenie praktyk kontrolnych w transporcie drogowym – Euro Contrôle Route – obchodzi 20-lecie istnienia.
Od 1 lipca 2019 r. Polska reprezentowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego sprawuje roczną prezydencję w ECR.
– Jestem dumny, że polska Inspekcja Transportu Drogowego aktywnie uczestniczy w strukturach ECR. To nasza wspólna odpowiedzialność, żeby dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym – podkreślił podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Cieszę się, że ta uroczystość odbywa się w Polsce i za polskiej prezydencji. Życzę wytrwałości, siły i zrealizowania planów dotyczących dalszego rozwoju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur odczytał list premiera RP Mateusza Morawieckiego, który pogratulował członkom organizacji dotychczasowych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów.
– Inspekcja Transportu Drogowego już od ponad 15 lat jest członkiem ECR. Działamy aktywnie, wymieniamy się doświadczeniami i wiedzą, a nasi inspektorzy, którzy uchodzą za wysokiej klasy ekspertów, szkolą swoich odpowiedników w państwach Unii Europejskiej – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Alvin Gajadhur przedstawił dotychczasowe osiągnięcia polskiej Inspekcji, jej rozwój na przestrzeni lat, w tym zwiększany zakres kompetencyjny. Szef ITD podkreślił, że nie tylko kontrole, ale również edukacja jest ważna w kształtowaniu bezpieczeństwa.
ECR wczoraj i dziś
5 października 1999 r. ministrowie transportu z Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji podpisali Porozumienie Administracyjne w sprawie współpracy pomiędzy służbami kontroli transportu drogowego oraz ustanowienia instytucji wprowadzającej w życie tę współpracę, czyli ECR.
Powołanie Euro Contrôle Route było podyktowane nie tylko potrzebą poprawy bezpieczeństwa drogowego, ale też ujednolicenia procedur w prawie transportowym, wypracowania przez europejskie służby kontrolne wspólnych praktyk, które mają zapewnić m.in. właściwe warunki socjalne kierowcom, ale też dbać o jakość ich pracy, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w transporcie.
W kolejnych latach do ECR przystępowali nowi członkowie, m.in. w 2004 r. Polska. Obecnie w skład ECR wchodzi 14 państw (Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, Polska, Austria, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Chorwacja i Hiszpania). Czechy i Słowenia mają status obserwatora organizacji.
Tekst i zdjęcie: Ministerstwo Infrastruktury