
Planowana modernizacja ma charakter prewencyjny i służy długoterminowemu utrzymaniu infrastruktury. Stan techniczny zapory jest zadowalający, a jej konstrukcja bezpieczna, co potwierdzają badania techniczne przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2024 r., a także opinia techniczna firmy Energoprojekt Warszawa, będącej wykonawcą dokumentacji projektowej.
W pierwszej połowie kwietnia pozwolenie na budowę stanie się prawomocne, natomiast pozwolenia wodnoprawne wydane w 2021 r. pozostają ważne. Następnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy i realizację zadania.
Spółka prowadzi intensywne przygotowania do realizacji projektu, angażując ekspertów i wdrażając nowoczesne technologie, które zagwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa.
TAURON odpowiedzialny jest za wytwarzanie energii elektrycznej, a Wody Polskie za ochronę przeciwpowodziową. Spółka zamierza wystąpić z wnioskiem do Wód Polskich oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo hydrologiczne regionu o partycypowanie w kosztach remontu. Przesunięcie 100% kosztów prac na TAURON przełożyłoby się na trwałą nierentowność infrastruktury energetycznej zlokalizowanej na terenie zapory wodnej Pilchowice.