
Aleja Waszyngtona – z nietypowym układem torowiska, powstałym w latach 40. XX w. – odstaje od współczesnych standardów i oczekiwań w zakresie bezpieczeństwa ruchu oraz komfortu podróżowania. W ubiegłym roku przeprowadzono punktowy remont fragmentów tej arterii, które były w najgorszym stanie – m.in. skrzyżowania z ul. Międzynarodową i Kinową. Na pozostałych odcinkach potrzebna będzie kompleksowa modernizacja i dostosowanie infrastruktury do aktualnie obowiązujących norm i przepisów budowlanych, w tym dotyczących zachowania odpowiedniej skrajni drogowej.
Z poszanowaniem zieleni
Projektowaniem nowych rozwiązań zajmie się firma Databout. Wartość podpisanej umowy to ponad 3,6 mln zł brutto. Projektanci mają za zadanie przygotować dokumentację całego, ponad dwukilometrowego odcinka torów – pomiędzy rondem Waszyngtona a rondem Wiatraczna. W sumie to ok. 4400 m toru pojedynczego.
W pierwszym etapie będzie to analiza sześciu wariantów przebudowy, różniących się m.in. usytuowaniem torowiska i rozwiązaniami w zakresie komunikacji autobusowej. Na tej podstawie – wspólnie z jednostkami miejskimi – Tramwaje Warszawskie wypracują, po wakacjach, docelowy wariant. Następnie zostanie opracowana pełna dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem uzgodnień środowiskowych, pozwoleń i innych wymaganych decyzji.
Priorytetem jest ochrona istniejących szpalerów drzew znajdujących się po obu stronach al. Waszyngtona. W 2023 r. Tramwaje Warszawskie zleciły wykonanie ekspertyzy stanu drzew wraz z określeniem zasięgów systemów korzeniowych i opracowaniem planu ich pielęgnacji. Zalecenia tej ekspertyzy będą uwzględniane na każdym etapie realizacji projektu.
Projekt powinien być gotowy w 2028 r. Przebudowa torowiska w al. Waszyngtona będzie możliwa w latach 2028-2030.