Ze strony Warbudu umowę podpisali: Grzegorz Koprowski, Dyrektor Regionu Południe, zaś ze strony Zamawiającego: Rektor prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady oraz Kwestor mgr Maciej Oleksiak.
Nowy ośrodek ma pomóc uczelni w rozwinięciu działalności naukowej i umożliwić bardziej intensywne prace nad rozwiązaniami, których wykorzystaniem zainteresowani są przedsiębiorcy.
Inwestycja powstanie na należącej do Uniwersytetu Rolniczego działce przy ul. Balickiej, sąsiadującej z Wydziałem Technologii Żywności oraz Wydziałem Inżynierii Produkcji i Energetyki. Siedziba Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnych i Bezpiecznej Żywności będzie mieć ponad 3,1 tys. m kw. powierzchni i zostanie wyposażona w sprzęt do prowadzenia zaawansowanych badań – najnowocześniejszy tego typu w południowej Polsce.
Budynek został podzielony na dwa obszary działalności naukowej. Pierwszy z nich jest nakierowany na współpracę z przemysłem rolno-spożywczym i komercjalizację wyników innowacyjnych badań (gospodarczy). Drugi obszar będzie zajmował się badaniami własnymi (niegospodarczy).
Do części gospodarczej należą:
linia piekarsko-ciastkarska wraz z magazynem i młynem, minibrowar ze śrutownią, magazynem i leżakownią piw, linia mięsa wraz z magazynem oraz linia ryb, pracownia sensoryczna z przygotowalnią, laboratoria mikrobiologiczne i analityczne oraz technologii przetwarzania odpadów, pomieszczenia urządzeń modułowych, pracownia HPLC MS-MS.
Ponadto w Centrum zaprojektowano dwie sale konferencyjne, pokoje pracy cichej, szatnie oraz serwerownię.
W części niegospodarczej znajdą się zespoły laboratoryjne tj.:
bioreaktory, linia do produkcji soków, napojów i win z leżakownią win i magazynem oraz linia mleka z magazynem, pracownie: gastronomiczna, nutrigenomiki, proteomiki, histologiczna, komórek pierwotnych, wysokospecjalistycznych technik analitycznych (analizator zapachów, pomieszczenia przygotowawcze), laboratoria: fizycznych modyfikacji, suszarnicze i odzyskania substancji prozdrowotnych, ekstruzji i tłoczenia, sortowania, konfekcjonowania, pakowania i znakowania surowców i produktów, przechowalnicze, automatyzacji procesów technologicznych.
Dzięki świetnie wyposażonym pomieszczeniom naukowcy zyskają szansę prowadzenia badań, np. z zakresu produkcji żywności bogatszej w składniki odżywcze, a pozbawionej alergenów, tworzenia nowych systemów pakowania i magazynowania jedzenia i przetwarzania odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego.
Ośrodek będzie gotowy jesienią 2022 roku.
Powierzchnia użytkowa: 3 100 m2
Kubatura: 27 800m3
Wysokość obiektu: 7,5 m
Liczba kondygnacji: nadziemnych 1, podziemnych 0
Termin realizacji: 24 miesiące od daty podpisania umowy
Źródło: Warbud S.A.