W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra oraz pełnomocnik ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer.
Centrum mieści się w budynku, który został zmodernizowany w 2019 roku przez TBS Warszawa-Południe. Znajduje się tam ponadto osiem lokali mieszkalnych.
Sama idea jego powstania jest odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców, aby rewitalizacja jako instytucja, miała swoje miejsce na prawym brzegu.
– Wiele aktywności na styku mieszkańców i urzędu odbywało się na Pradze – spotkania komitetu rewitalizacji, dyżury animatorów obszaru, konsultacje, ale też było to miejsce codziennej pracy osób – liderek obszaru, zajmujących się współpracą z przedsiębiorcami. Dlatego została podjęta decyzja, aby stworzyć to miejsce tam, gdzie będzie duża swoboda w kształtowaniu programu i aktywności – powiedziała na obecna na otwarciu placówki, zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
W drugiej połowie roku, w Małym Centrum Rewitalizacji pojawią się animatorzy rewitalizacji – osoby, które będą informować i pomagać mieszkańcom we wszelkich tematach związanych z rewitalizacją. Będzie tutaj również dyżurował Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji. Miasto otwarte jest również na inne możliwości wykorzystania tego miejsca, ale ważne aby rozwijało się ono we współpracy z mieszkańcami.
„Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”
Otwarciu Centrum Rewitalizacji towarzyszyła prezentacja pierwszych zdjęć z projektu Filipa Springera Migawki Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji. Jednocześnie została uruchomiona strona internetowa, gdzie osoby fotografujące mogą, po rejestracji, przesyłać swoje opisane zdjęcia – zarówno archiwalne, jak i aktualne. Celem projektu jest pokazanie zmiany zachodzącej na terenie prawobrzeżnej Warszawy, w jak najszerszej perspektywie. W planach są kolejne spotkania warsztatowe przy ul. Małej 15.
Zmiany na lepsze
W ramach programu rewitalizacji miasto wydało już ponad 800 mln zł. To zmiany w przestrzeni, remonty budynków, tworzenie nowych miejsc aktywności lokalnych, programy dla dzieci i młodzieży. W latach 2019-2023 na Pradze-Północ przeznaczono na ten cel ponad 440 mln zł. W ramach tych działań wykonano między innymi” modernizację Teatru Baj, Pałacyku Konopackiego, wielopokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, jak również remont skrzyżowania ul. Szwedzkiej i al. Solidarności, który zyskał przejazd rowerowy, oraz zamontowanie lamp ledowych, które doświetlają przejścia dla pieszych.