Pierwsze otwarcia po modernizacji linii nr 25
Zasadnicze prace na linii kolejowej nr 25 między Sandomierzem a Chmielowem oraz Padwią zbliżają się do końca. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały wznowienie ruchu pasażerskiego od 21 lipca 2026 r. Pociągi Polregio będą zatrzymywać się na nowych przystankach Tarnobrzeg Ocice, Tarnobrzeg Sobów i Tarnobrzeg Wielowieś. Pod koniec sierpnia do dyspozycji podróżnych mają zostać oddane także nowe perony na stacji Chmielów oraz przystankach Dąbrowica Małopolska, Skopanie i Padew Narodowa.
Na odcinku o długości 18 km między Sandomierzem a Chmielowem zakończono modernizację torów i sieci trakcyjnej. Prace objęły również 24 przepusty oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych. Trwa zabudowa komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Wszystkie nowe perony dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.
Kolejne odcinki zostaną udostępnione do końca wakacji
Do 30 sierpnia wykonane mają zostać zasadnicze roboty umożliwiające uruchomienie ruchu na kolejnym, 15-kilometrowym odcinku między Chmielowem a Padwią. W ramach inwestycji powstały nowe przepusty kolejowe, most oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Na trasie przygotowano również nowe perony dla podróżnych.
Prace postępują także na linii kolejowej nr 74 między Sobowem a Zbydniowem. Jeszcze w tym roku do użytku mają zostać oddane perony na stacjach i przystankach Grębów, Tarnobrzeg Olszynka, Kępie Zaleszańskie i Zbydniów. Modernizacja linii nr 25, 74 i 78 ma umożliwić prowadzenie ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h, a składów towarowych do 110 km/h.
Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 25, 74, 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew” ma wartość blisko 1,2 mld zł. Inwestycja jest finansowana z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Zakończenie prac zapewniających pełną przejezdność modernizowanych linii zaplanowano na trzeci kwartał 2027 r.
Budownictwo
Drogi
Energetyka
Geoinżynieria
Hydrotechnika
Inż. Bezwykopowa
Kolej
Mosty
Motoryzacja
Tunele
Wod-Kan
