Najważniejsze informacje:
- Ponad 80 osób z młodzieżowych organizacji klimatycznych na spotkaniu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wydarzenie odbyło się 24 lipca 2024 r.
- W spotkaniu uczestniczyła wiceministra Urszula Zielińska.
- Warsztat i dyskusja dotyczyły tematu: „Zmiany klimatu a przestrzeń miejska”.
- To kontynuacja działań w ramach akcji „Młodzi dla Klimatu, Klimat dla młodych”.
- Trzydzieści osób na sali i ponad kilkanaście online uczestniczyło w spotkaniu warsztatowym pod tytułem „Zmiany klimatu a przestrzeń miejska”.
– Moje zainteresowanie polityką zaczęło się od protestu związanego z nadmierną wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej. Dlatego namawiam Was do wyrażania swojej opinii, może niekoniecznie w formie sprzeciwu, jak było w moim przypadku, ale w dialogu. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest otwarte na rozmowę. Może kiedyś ktoś z Was zostanie ministrą lub ministrem – powiedziała na wstępie sekretarz stanu Urszula Zielińska.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących Miejskich Planów Adaptacji do Zmian Klimatu. Dyskusja w trakcie spotkania dotyczyła właśnie tego tematu, ale też konkretnych projektów adaptacyjnych, widzianych z perspektywy osób młodych. Członkowie organizacji pozarządowych czy lokalnych sejmików oraz rad młodzieżowych często podejmują w debacie publicznej kwestie z tym związanie.
– Chcemy posłuchać Waszych historii o tym, w jaki sposób Wasze miasta zwiększają odporność na zmiany klimatu. Przecież często sami wspieracie realizację projektów w tym zakresie i macie praktyczną i szczegółową wiedzę o tym, co pomaga, a co przeszkadza je wdrażać w Waszych miejscowościach. Chcemy rozmawiać z Wami, by wiedzieć czy jest coś, co możemy zrobić wspólnie z Wami – zaznaczył Paweł Jaworski, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zaproszeni zostali przedstawiciele młodzieżowych organizacji klimatycznych, które wcześniej brały również udział w spotkaniu integracyjnym w warszawskiej Kinotece 19 czerwca.
– Nasze czerwcowe spotkanie w kinie z młodymi społecznikami klimatycznymi pod nazwą – Młodzi dla Klimatu, Klimat dla młodych – przeradza się właśnie w stałą i intensywną akcję współpracy Ministerstwa z uczniami i studentami. Chcemy włączać ich w procesy, które dzieją się u nas. Takich spotkań będzie więcej, a część z tych młodych ludzi zaprosimy do pracy w Młodzieżowej Radzie Klimatycznej – podsumował Paweł Marciniak, koordynator Ministra ds. Edukacji Klimatycznej.
Kolejne spotkanie z młodzieżowymi organizacjami klimatycznymi planowane jest w sierpniu. W tym samym czasie, do 9 września 2024 r., trwa rekrutacja do nowej kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej.