– Projekt budowy Rozproszonych Magazynów Energii jest rynkową odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych systemów dystrybucyjnych na możliwość przechowywania nadwyżek energii odnawialnej, a następnie jej użycia, kiedy zapotrzebowanie przekroczy jej podaż. Pozwoli to nie tylko wspomagać stabilną pracę sieci, ale również przyczyni się do optymalizacji cen na rynku energii. Zwiększenie potencjału źródeł elastyczności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym ilości i mocy instalacji magazynowania energii, jest najskuteczniejszym wsparciem dla rozwoju OZE. Grupa PGE już teraz jest liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych. Dzięki budowie magazynów energii w technologii bateryjnej nie tylko umocnimy się na tej pozycji, ale rozbudujemy portfel aktywów regulacyjnych PGE – Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Generacja źródeł OZE zależy głównie od warunków pogodowych – panele fotowoltaiczne zależą od nasłonecznienia, a farmy wiatrowe od wietrzności. W efekcie przy korzystnych warunkach pogodowych, w sieci elektroenergetycznej może powstać nadwyżka produkcji energii nad chwilowym zapotrzebowaniem, co może powodować istotne wyzwania dla operatorów systemów elektroenergetycznych.
Z powodu dużego i stale rosnącego nasycenia sieci źródłami odnawialnymi, zauważa się występowanie niekorzystnych zjawisk, które w skrajnych przypadkach skutkują wyłączeniem instalacji OZE. Odpowiedzią na te wyzwania są magazyny energii.
Inwestycję budowy 26 magazynów energii rozlokowanych na terenie pięciu województw (mazowieckie, podkarpackie, łódzkie, lubelskie, podlaskie) realizuje spółka celowa PGE Inwest 21. Postępowanie przetargowe prowadzone będzie w trybie Dialogu Konkurencyjnego.
Grupa PGE liczy na znaczne zainteresowanie potencjalnych Wykonawców udziałem w przetargu w ramach konkurencyjnych, transparentnych procesów zakupowych.