Sprężonym gazem CNG będzie napędzanych 18 nowych pojazdów ciężarowych i dostawczych, należących do floty MPO w Krakowie.
– Kraków to kolejne duże miasto, które w większym stopniu wykorzystywać będzie ekologiczne paliwo gazowe – podkreśla Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny. – Smog jest w Polsce, w dalszym ciągu, realnym problemem. Gazomobilność to idealne rozwiązanie nie tylko dla komunikacji miejskiej, ale właśnie dla przedsiębiorstw komunalnych czy firm transportowych. Ekonomia i ekologia to dwa kluczowe elementy, dzięki którym transport oparty o gaz będzie się dynamicznie rozwijał w nadchodzących latach.
Paliwo gazowe jest najlepszą, ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego, dominującego w polskim transporcie publicznym. Zastosowanie gazu ziemnego powoduje m.in. nawet dziesięciokrotnie mniejszą emisję zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z pojazdami zasilanymi olejem napędowym. Pojazdy gazowe na CNG czy LNG poruszają się też zdecydowanie ciszej, co jest szczególnie istotne w przypadku transportu miejskiego.
– Liczba nowych pojazdów z alternatywnymi napędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacji wprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie podatku akcyzowego na paliwo gazowe dla transportu czy ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. To także dowód naszych skutecznych działań sprzedażowych w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynku powoduje także coraz niższa cena tego paliwa – mówi Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Autor: PGNiG S.A.