Ruszyła budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
25 sierpnia 2020 r. oficjalnie ruszyła budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Generalnym wykonawcą budynku jest Unibep. Wartość projektu to ok. 82 mln zł brutto. Zakończenie inwestycji nastąpi w II kw. 2022 r.
– To dla nas wyjątkowo prestiżowa inwestycja – stwierdził w czasie swojego wystąpienia Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. – Marka Centrum Nauki Kopernik zobowiązuje, więc jest nam niezmiernie miło, że to nasza firma rozbudowuje tak wspaniałą i popularną instytucję. Zrobimy wszystko, by budynek wykonać w terminie i z najwyższą jakością. Cieszę się, że realizujemy obiekt w technologii BIM – to nowoczesna technologia cyfrowa. Bo pragnę zauważyć, że dziś mówimy o nauce, edukacji, a do branży budowlanej także odważnie wchodzi digitalizacja.
– To jest dobra wiadomość, że Centrum Nauki Kopernik rozbudowuje się, że powstają nowe fantastyczne miejsca, których celem jest rozwijanie wyobraźni zwłaszcza wśród młodych ludzi i uczyć się przez doświadczanie. Jest to dziś niezmiernie ważne. Gratuluję szefom Centrum, dziękuję wszystkim i liczę, że za dwa lata będziemy cieszyć się z otwarcia nowej inwestycji. Dla Warszawy jest to kolejny przykład rozwoju miasta – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Na uroczystości prócz ww. gości byli obecni także m.in. prof. Łukasz Turski – Przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, Renata Kaznowska – wiceprezydent Warszawy, Wiesław Kołodziejski – prezes Zarządu Mazowieckiego Poręczeń Kredytowych oraz kilkadziesiąt zaproszonych osób m.in. z CNK, a także pracownicy Unibep SA, i podwykonawcy, którzy realizują projekt budowlany. Obecnie też było liczne grono mediów.
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) będzie interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat. Stanie się kolejnym elementem kompleksu, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Całość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nadrzecznych bulwarów i wjazdu na Most Świętokrzyski. Siedziba Pracowni stanie się kolejnym, istotnym elementem tej przestrzeni.
Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o. o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską.
Prosta i lekka bryła w kształcie prostopadłościanu będzie mieć oryginalną fasadę, w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzy atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt. Umożliwi oświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem i zrównoważone zużycie energii. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach.
Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 m². Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, a oba obiekty skomunikuje podziemny łącznik.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele inwestora, miasta oraz generalnego wykonawcy symbolicznie rozpoczęli pracę maszyny, która wykonywała kolumny betonowe pod budynek.
Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych to około 82 mln zł (brutto). Zakończenie robót przewidziano na II kwartał 2022 roku.
Źródło: Unibep S.A.