Takie zmiany podyktowane są z jednej strony uwarunkowaniami środowiskowymi i klimatycznymi, a z drugiej innowacyjne rozwiązania technologiczne zmieniają konkurencyjność wielu gałęzi przemysłu i modyfikują mapę światowej zależności od surowców
– Według ministra – wśród głównych trendów wpływających na kształt sektora energii należy wskazać m.in. nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych, stałe ulepszanie technologii magazynowania energii, czy rosnącą popularność i efektywność kosztową paliw alternatywnych.
Niezwykle ważny jest wypracowany w resorcie, dokument Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych, którego celem jest pobudzenie innowacji i nakierowanie działań na kluczowe i najbardziej produktywne obszary przy jednoczesnym zwiększeniu rodzimego potencjału technologicznego i przemysłowego.
Już obecnie wiele firm sektora energetycznego zwiększa znacząco nakłady na innowacje i badania starając się znaleźć jak najlepsze rozwiązania. Wydaje się, że w nadchodzących latach szczególnym zainteresowaniem branży powinny cieszyć się rozwiązania związane z magazynowaniem energii, usługami cyfrowymi czy energetyką prosumencką. Wyzwaniem dla sektora jest również rozwój elektromobilności, jako flagowe przedsięwzięcie polskiego rządu.
– Kwestia wyboru technologii i kierunków jej rozwoju należy do rynku. Gdyż to rynek ma najlepszą wiedzę odnośnie tego czego potrzebuje. Rządy natomiast powinny regulować i wyznaczać kierunki – argumentował minister Tobiszowski.
W omawianym wczoraj raporcie PKEE o innowacjach w energetyce, wyróżnione zostały trzy kluczowe obszary innowacji dla transformacji tego sektora: zasoby inwestycyjne, regulacje branżowe kapitału ludzkiego i organizacyjnego. Ministerstwo Energii od wielu lat współpracuje z przedstawicielami sektora w celu stworzenia regulacji wspierających rozwój innowacji. Staramy się stworzyć warunki do tego aby przedsiębiorcy mogli realizować innowacyjne projekty.
Innowacje są również istotne w górnictwie węgla kamiennego, szczególnie idące w kierunku stworzenia poprawy bezpieczeństwa pracy. Takie jak wykorzystanie dronów do analizy złóż oraz szybów kopalnianych, elektryfikacja środków transportu wykorzystywanych do pracy w szybach kopalnianych czy automatyzacja i digitalizacja procesów wydobywczych uwzględniająca wykorzystanie dużych zbiorów danych.
Autor: Jan Szul, Ministerstwo Energii