Przetarg na projekt obwodnicy Skaryszewa
Rusza przetarg na zaprojektowanie obwodnicy Skaryszewa. Obwodnica została ujęta w Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030. Ogłoszenie o zamówieniu trafiło do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, co oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach.
Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej przewiduje powstanie obwodnicy Skaryszewa w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Zostanie zaprojektowana w układzie ruchu północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.
To nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji w zakresie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego oraz uzyskanie decyzji środowiskowej.
Cel realizacji inwestycji
Podstawowym celem budowy obwodnicy Skaryszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 9 z Radomia, w kierunku południowym. Jest to ważny szlak komunikacyjny w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i dalej Rzeszowa.
Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Skaryszewie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Obwodnica będzie stanowiła również uzupełnienie oraz element rozprowadzający ruch z planowanej drogi ekspresowej S12.
Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
Program budowy 100 obwodnic w województwie mazowieckim zakłada budowę 9 obwodnic: - Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60, - Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79, - Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60, - Ostrołęki w ciągu drogi krajowej n 53, - Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61, - Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63, - Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9, - Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63, - Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji Programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Źródło: GDDKiA