REKLAMA
Budownictwo Energetyka Wiadomości

„Rozruch na gorąco” w Elektrociepłowni Bydgoszcz II

W Elektrociepłowni Bydgoszcz II rozpoczęto tzw. „rozruch na gorąco” nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. 19 lutego 2025 r. odbyła się pierwsza synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną. Inwestycje realizuje konsorcjum spółek Polimex Energetyka i Polimex Mostostal. Przekazanie inwestycji do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2025 r.

Zdjęcie: Polimex Mostostal SA, www.polimex-mostostal.pl

Synchronizacja polegała na połączeniu z siecią elektroenergetyczną pierwszego z pięciu gazowych agregatów kogeneracyjnych. Był to kluczowy etap prób i testów nowej jednostki wytwórczej, podczas których sprawdzono prawidłowe funkcjonowanie urządzeń i układów technologicznych. Po prawidłowej synchronizacji przystąpiono do ruchu regulacyjnego, podczas którego osiągnięto znamionowe parametry mocy elektrycznej (wynoszącej ponad 10,5 MWe) oraz mocy cieplnej (ponad 10 Mwt).

REKLAMA

Budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Umowa obejmuje projekt i realizację w formule „pod klucz” usług i dostaw, mających na celu zabudowę pięciu agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy łącznej 52,6 MWe i 50,8 MWt oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe.

Dostawcą jednostek kogeneracyjnych typu Jenbacher J920 jest INNIO Group.

Kalendarium wydarzeń
Sklep internetowy NBI
REKLAMA
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.