Wody Polskie są otwarte na dialog z organizacjami pozarządowymi. Dzięki współpracy ze stroną społeczną możliwe jest wypracowanie dobrych rozwiązań, które gwarantują realizację projektów z zakresu ochrony przeciwpowodziowej czy retencji wód, przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.
– Dziękuję Panu Prezesowi za rozmowę w dobrej atmosferze. Wierzę, że doświadczenie Wód Polskich w zakresie realizacji projektów prośrodowiskowych i wiedza ekspertów WWF Polska przełożą się na dalszy rozwój gospodarki wodnej i pozwolą zrobić wiele dobrego dla naszych rzek i jezior – powiedziała Prezes Joanna Kopczyńska.
W ramach dobrych praktyk Wody Polskie planują organizację cyklicznych spotkań z organizacjami ekologicznymi, w trakcie których będzie można omawiać aktualne wyzwania stojące przed krajową gospodarką wodną. Jednym z kluczowych tematów będzie kontynuowanie działań dla poprawy stanu wód i ochrony ekosystemów od wód zależnych.
– Dziękuję Pani Prezes za tak szybką odpowiedź na nasze zaproszenie do spotkania i dzisiejszą merytoryczną i wielowątkową rozmowę. Wierzę, że otwarcie dialogu z organizacjami przyrodniczymi i innymi środowiskami pozwoli nam wypracować optymalne sposoby współpracy dla dobra rzek, ochrony przed suszą i powodziami i odbudowy pięknej polskiej przyrody – powiedział Mirosław Proppé, Prezes Zarządu Fundacji WWF Polska.
Przykładem dobrej współpracy między Wodami Polskimi, a WWF Polska jest partnerska realizacja projektu „Przywracamy Białą Tarnowską przyrodzie i ludziom”. Dzięki renaturyzacji rzeki odtworzyliśmy korytarz migracji dla ryb o długości ponad 100 km, co zostało docenione również za granicą – projekt został uhonorowany przez międzynarodowe jury nagrodą Fish Passage 2022.
Kontynuacja współpracy Wód Polskich i organizacji społecznych może przynieść wymierne korzyści dla dalszego rozwoju gospodarki wodnej i inicjowania kolejnych proekologicznych projektów.