2 (113) marzec – kwiecień 2024
Tematem tego numeru „NBI” jest ekologia i ochrona środowiska – zrównoważone budownictwo inwestycją w zdrowsze i bezpieczniejsze jutro. W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie, gdzie kwestie zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i jednocześnie efektywnej gospodarki stają się kluczowymi wyzwaniami, sektor budownictwa odgrywa bardzo ważną rolę. Przekształcenie tradycyjnych metod budowlanych w kierunku praktyk czerpiących z rozwiązań ekologicznych ma szansę stać się motorem zmian, przyczyniając się do kształtowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Na czym będzie się opierać i jak będzie wyglądać zielone budownictwo, gdzie każdy detal ma znaczenie? Czy ekologiczne inwestycje są kluczem do lepszego jutra? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w numerze.
Raport wydania jest poświęcony budownictwu drogowo-mostowemu. Dogodna sieć dróg i mostów zapewnia efektywny transport ludzi i towarów, umożliwia komunikację między regionami, eliminuje wykluczenie komunikacyjne. Tego typu inwestycje są niezbędne do utrzymania konkurencyjności gospodarczej i dalszego rozwoju kraju w niemal każdym aspekcie. Temat wydania i raport uzupełniają artykuły firm prezentujących swoje osiągnięcia.
Polecam wywiad z Nicolasem Dépret, prezesem zarządów spółek VINCI Construction Polska Sp. z o.o., Eurovia Polska SA oraz Warbud SA, który, łącząc siły swoich spółek, planuje wykorzystać efekt skali. Nowy model organizacyjny sprawi, że firma stanie się jeszcze bardziej elastyczna, skuteczna i zdolna do szybkiej reakcji na zmiany zachodzące nie tylko w budownictwie, ale ogólnie we współczesnym świecie. Jak uzasadnia ten krok prezes Dépret, umiejętności technicznie są w branży budowlanej kluczowe, ale nie są już wystarczające. Klienci mają coraz wyższe wymagania i na różnych poziomach oczekują wsparcia.
Budownictwo jest przykładem nowoczesnego przemysłu – twierdzą Wojciech Trojanowski i Waldemar Wójcik, członkowie zarządu STRABAG Sp. z o.o., w rozmowie z „NBI”. Polska jest nadal uważana za jedno z najlepszych miejsc do inwestowania w Europie. Wciąż jesteśmy dużym, rosnącym rynkiem, pomimo wszystkich problemów geopolitycznych, sąsiedztwa konfliktu zbrojnego i trudnej sytuacji politycznej w kraju. Strategia firmy na kolejne lata jest dość prosta: chce być we wszystkich krajach zawsze jednym z liderów rynku i najlepszym pracodawcą w branży budowlanej.
O modernizacji bodaj najpiękniejszego mostu świata – Golden Gate – opowiada Ewa Bauer-Furbush, główny inżynier obiektu, w rozmowie z Krzysztofem Dąbrowieckim. Słynny most zajmuje obecnie 19. miejsce pod względem długości przęsła środkowego na świecie. Kiedy został zbudowany w 1937 r., był najdłuższym mostem na świecie i takim pozostawał przez bez mała 30 lat. Jego konstrukcję stanowi dziewięć zróżnicowanych części, wieże mostu wiszącego mają 227 m, stalowa kratownica zawieszona jest 67 m nad wodami cieśniny Golden Gate. Dzięki licznym modernizacjom i wymianom obiekt jest nadal w dobrym stanie, a obecnie realizowany jest bardzo duży, wieloetapowy program zabezpieczenia sejsmicznego.
Prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu, przyznaje, że wskutek scedowania na wykonawców wyboru rodzaju nawierzchni drogowej budowa dróg z nawierzchnią betonową gwałtownie wyhamowała. A przecież nie ma wątpliwości, że potrafimy je budować. W ostatnich 20 latach w Polsce powstało ponad 1100 km dróg ekspresowych i autostrad w technologii betonowej. Prof. Deja podkreśla, że musimy zadbać o powrót do gry nawierzchni betonowej, w przeciwnym razie grozi nam powrót do monokultury asfaltu. Konkurencja i jeszcze raz konkurencja – to sprzyja lepszemu budowaniu. Dzięki zdrowej konkurencji budujemy dzisiaj lepsze drogi w Polsce, również te z nawierzchnią asfaltową – twierdzi profesor.
Systemy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków należą do najbardziej energochłonnych w sektorze komunalnym, toteż przedsiębiorstwa wodociągowe są największymi odbiorcami energii elektrycznej w tym sektorze. Efektywność energetyczna w branży wod.-kan. nieustannie zyskuje na znaczeniu, a poszukiwanie oszczędności energii w jednostkowych procesach technologicznych jest koniecznością. Do tego dochodzą wymagania środowiskowe, aby możliwie najwięcej energii pozyskiwać ze źródeł odnawialnych, zamiast zużywać wyłącznie zakupioną energię wytworzoną z paliw kopalnych. Każda nadarzająca się okazja do wytworzenia dodatkowej ilości energii elektrycznej warta jest zainteresowania. W poszukiwanie oszczędności energetycznych swoimi działaniami wpisują się Wodociągi Miasta Krakowa SA, podejmując szeroki zakres przedsięwzięć zarówno w ramach działań organizacyjnych, jak i technicznych.
Prof. Marek Salamak w artykule Hydro & Geo Day podczas infraDAYS 2024 Expo & Multi-Conference zaprasza na event, którego operatorem jest nbi med!a, a „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” oraz portal inżynieryjny NBI.com.pl są generalnym patronem medialnym. To wyjątkowe wydarzenie wzbudziło już zainteresowanie wielu osób, przedstawicieli przedsiębiorstw i jednostek administracji, którzy pracują w obszarze szeroko pojętego sektora infrastruktury liniowej. Swoje zaangażowanie potwierdziło ponad 50 partnerów spośród znaczących wykonawców, projektantów i dostawców produktów lub usług dla tej branży budownictwa. Brakuje w naszym kraju konferencji, które wystarczająco mocno integrowałyby różne rodzaje infrastruktury, a które jednocześnie byłyby połączone z wystawą wykorzystywanych w tym obszarze technologii i rozwiązań. infraDAYS 2024 Expo & Multi-Conference doskonale wypełnia tę lukę.
Zapraszam do lektury całego numeru!