6 (15) listopad – grudzień 2007
Wszystko w Polsce kręci się dziś wokół Euro 2012. Wiadomo, o jaką stawkę toczy się gra – mistrzostwa to szansa dla wielu gałęzi gospodarki, zwłaszcza dla branży budowlanej, metalurgicznej, turystycznej, a także firm z otoczenia biznesu, choćby świadczących usługi doradcze, finansowe czy reklamowe.
Niby wszyscy to rozumieją, a jednak problemy się piętrzą. Spór toczy się m.in. o lokalizację Stadionu Narodowego w Warszawie – czy ma być w mieście czy za miastem, a może na Bielanach lub na terenie wyścigów konnych? Oby tylko w ferworze tych dyskusji i dla osobistych ambicji niektórych graczy (politycznych, oczywiście!) nie stracono z oczu głównego celu, a Euro 2012 nie przeszło nam koło nosa.
Chętnych do budowania infrastruktury sportowej dla potrzeb mistrzostw jest coraz więcej. Garną się do nas, niczym pszczoły do miodu, firmy z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii. Wszystkie one zdobywały doświadczenie na budowach wykonywanych przy okazji podobnych imprez w swoich krajach.
A może jednak wybór padnie na Chińczyków? Naprawdę ciekawie zapowiada się rywalizacja o polskie stadiony. Szkoda, że tylu chętnych nie ma do budowy polskich autostrad. W ostatnim w tym roku numerze „NBI” przedstawiamy raport na temat przepraw mostowych: przez Wartę w Koninie i przez Wisłę w Płocku. Ten ostatni jest rekordową w Polsce konstrukcją – z przęsłem głównym o długości 375 m i całkowitej długości 1200 m. Oba obiekty są znaczące nie tylko w skali kraju, ich realizacja odbiła się echem w świecie. Opisywane mosty zostały usytuowane w ciągu obwodnic miast i przyczynią się do usprawnienia ruchu i poprawienia komfortu życia mieszkańców.
Tymczasem na uwolnienie od dyktatu TIR-ów wciąż czekają mieszkańcy Augustowa. Gorąco zatem polecam artykuł o różnych koncepcjach poprowadzenia przeprawy drogowej przez dolinę Rospudy. Jego autorami są specjaliści z Transprojektu-Warszawa, któremu powierzono wykonanie analizy pozwalającej na wybór najbardziej ekonomicznie i ekologicznie uzasadnionej trasy tej obwodnicy. Po przegranych w kolejnych instancjach sądu augustowianom pozostało już tylko liczyć na korzystne dla nich rozstrzygnięcia ze strony nowego parlamentu.
O ekologii (limity emisji CO2) i perspektywach rozwoju budownictwa rozmawiamy z Andrzejem Balcerkiem, prezesem Górażdże Cement SA i przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu. W głównym wywiadzie tego numeru „NBI” prezes Balcerek wyjaśnia m.in. dlaczego zabrakło w Polsce cementu, jakie są możliwości zaspokojenia popytu w 2008 r. oraz jaki wpływ na branżę cementową ma decyzja Komisji Europejskiej ograniczająca przydział uprawnień do emisji CO2 dla Polski w latach 2008–2012. Wygląda na to, że cement w Polsce może bardzo zdrożeć…
Szczęśliwą rękę do inwestycji miały więc Wodociągi krakowskie, które właśnie zakończyły zasadniczą modernizację oczyszczalni Płaszów II. „Rozstrzygaliśmy przetarg w okresie, kiedy ceny rynkowe były jeszcze znośne. Obecnie wchodzimy w sferę kwot astronomicznych, czego przykładem jest rozbudowa warszawskiej oczyszczalni. Na projekty uzupełniające szczęśliwie również uzyskaliśmy dobre ceny” – odsłania kulisy budowy prezes MPWiK SA w Krakowie Ryszard Langer. O zakończonej inwestycji oraz projektach uzupełniających obszernie piszemy na łamach „NBI”.
Zapraszając do lektury całego numeru, w którym znajdą Państwo jeszcze wiele innych, ciekawych artykułów, życzę wielu miłych chwil w kończącym się roku.