4 (115) lipiec – sierpień 2024
Tematem tego numeru „NBI” jest działalność budowlana w aspekcie czasu. Współczesne budownictwo staje przed wyzwaniami wymagającymi innowacyjnych rozwiązań i adaptacji do zmieniających się warunków, kształtowanych przez zmiany klimatyczne, konflikty geopolityczne oraz sytuację ekonomiczną. Wszystkie te czynniki są niezwykle wrażliwe na czas. Z tego względu coraz większą wagę przykłada się do rozwiązań, które umożliwiają optymalizację procesów na wiele sposobów. Dotyczy to także efektywnego zarządzania w budownictwie. W artykule przedstawiono te aspekty, które przyczyniają się do skrócenia czasu inwestycji.
Raport wydania poświęciliśmy budownictwu hydrotechnicznemu. Jego rozwój idzie w parze z ochroną przyrody i zasobów wodnych. Inwestycje w infrastrukturę portową wspierają rozwój handlu morskiego oraz rybołówstwa, co przekłada się na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Budowle hydrotechniczne pełnią istotną funkcję w ochronie przeciwpowodziowej, zabezpieczając tereny zalewowe i zmniejszając ryzyko katastrof naturalnych. W obliczu zmian klimatycznych rozwój hydroenergetyki przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez promowanie odnawialnych źródeł energii (elektrownie wodne, morskie, farmy wiatrowe), co jest niezbędne do zrównoważonego rozwoju kraju. Temat wydania i raport uzupełniają artykuły firm prezentujących swoje osiągnięcia.
Przemyśleniami na temat gospodarki wodnej w Polsce dzieli się na naszych łamach uznany specjalista z zakresu hydrotechniki i inżynierii wodnej prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński. Jak zauważa, wśród wielu zmian wprowadzanych przez rząd część na pewno będzie dotyczyć gospodarki wodnej, a w szczególności sposobu zarządzania tym zyskującym na znaczeniu działem gospodarki narodowej. Profesor wskazuje, co w gospodarowaniu wodą w Polsce należy i można zmienić na lepsze w obliczu stojących przed nią obiektywnych wyzwań.
Polecam uwadze Państwa wywiad z prof. dr. hab. inż. Markiem Salamakiem z Politechniki Śląskiej, który opowiada o budownictwie i utrzymaniu mostów, BIM, cyfryzacji oraz infraDAYS 2024. Przyszłością BrIM, czyli cyfrowego zarządzania informacjami o mostach, będą cyfrowe bliźniaki jako system integrujący różne rodzaje danych i różne rodzaje infrastruktury. Profesor pracuje nad szóstą już edycją infraBIM V4 Expo & Multi-Conference. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej tego typu międzynarodowe wydarzenie zaplanowane jest na 10–12 czerwca 2025 r. w Krakowie. Planowany jest powrót do pomysłów, których przez pandemię nie udało się zrealizować, jak np. otwarte pokazy z zakresu automatyzacji i robotyzacji robót budowlanych oraz drukarek 3D do betonu. W ramach Dron Zone konkurować będą studenckie koła naukowe ze swoimi dronami. Odbędzie się kolejny BIM Hyde Park, w którego przygotowanie angażuje się Urząd Zamówień Publicznych. I wreszcie – odnowiony zostanie pomysł na warsztaty INFRAMA, a zupełną nowością będą pierwsze w naszej części Europy konkursy, jak BIM maraton i BIM hackathon.
W tekście Katastrofy mostów – zdarzenia i refleksje prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski w niemal monograficzny sposób przedstawia katastrofy mostowe w Polsce i na świecie. Pomimo nierzadko tragicznych skutków w postaci ofiar śmiertelnych i osób rannych, a także zniszczeń materialnych, często o dużej skali, zdarzenia te stanowią jednocześnie asumpt do rozwoju wiedzy budowlanej. Dzieje się tak dlatego, że poszukiwanie przyczyn i analizowanie skutków katastrof umożliwia poznanie nowych zagadnień naukowych lub technicznych bądź też uściślenie i rozszerzenie zakresu zagadnień już znanych, ale jeszcze nie w sposób wystarczająco kompletny. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej, tu publikowanej, opisano ogólne przyczyny katastrof mostowych i podano podstawowe informacje statystyczne.
20–24 maja 2024 r. w Międzyzdrojach odbyła się XXXI Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane. W tym roku obchodzono dwa jubileusze: 50 lat od pierwszego sympozjum oraz 30 lat konferencji Awarie Budowlane. Generalnym patronem medialnym były „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne” oraz portal inżynieryjny NBI.com.pl. W numerze znajdą Państwo szczegółową relację.
Gorąco zachęcam do lektury całego numeru i do obserwowania naszych social mediów! Udanego, spokojnego urlopu!