5 (14) wrzesień – październik 2007
Minione lato dla sporej części Europy było tragiczne. Mam na myśli powódź, która w lipcu nawiedziła Anglię i Walię. Powódź, jakiej na Wyspach Brytyjskich nie było od kilkuset lat, zaatakowała milion osób, zalała setki tysięcy domów.
Wkrótce potem śledziliśmy walkę z wielkimi pożarami na Peloponezie, wobec których ludzie byli zupełnie bezradni. W tych sierpniowych pożarach zginęły co najmniej 63 osoby, a ogień strawił ponad 200 tys. ha lasów. Władze szacowały, że straty mogą wynieść 1,2 mld euro, zaś miejscowe media pisały nawet o 4 mld euro strat. Nie wiadomo, co jeszcze przyniosą najbliższe lata, skoro świat nie przestaje pracować na efekt cieplarniany. Zwłaszcza rozpędzona chińska gospodarka, oparta na spalaniu węgla, zatruwa region. W tym smogu dusi się już Japonia.
Szczęśliwie kataklizmy ominęły Polskę. Były bardzo dobre warunki do prowadzenia robót drogowych. I rzeczywiście, kraj został rozkopany wzdłuż i wszerz. Mimo wszystkich uciążliwości tej sytuacji, miło było widzieć dziesiątki ciężkich maszyn budowlanych i ludzi uwijających się wokół nich. Oby te roboty już niebawem przyniosły odczuwalną poprawę jakości dróg. W numerze, który Państwu rekomenduję, piszemy m.in. o tragicznym zawaleniu się mostu w Minneapolis. To jedna z tych katastrof, których przyczyn nie udaje się łatwo ustalić. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, a poproszeni o komentarz nasi eksperci wskazują m.in. na jego zbyt delikatną konstrukcję, jak na zwiększające się w kolejnych latach eksploatacji obciążenia i oddziaływania, które wpływają na szybkość kumulacji uszkodzeń, a co za tym idzie przekroczenia wytrzymałości eksploatacyjnej. Mostem XXI w. jest natomiast opisywany na naszych łamach Millau Viaduct we Francji, najwyższy na świecie podwieszany most, „pomnik” współczesnej techniki i inżynierii oraz piękne świadectwo świadomości ekologicznej człowieka.
Opisując inwestycje w Polsce piszemy m.in. o projektach wodociągowych. W Krakowie zakończył się proces rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Płaszowie. To największa inwestycja realizowana w ramach kompleksowego programu uporządkowania gospodarki ściekowej w tym mieście, finansowana w 65% z Funduszu Spójności. Oficjalne zakończenie budowy połączono z uroczystością wymurowania aktu erekcyjnego pod kolejny obiekt, integralnie związany z funkcjonowaniem zmodernizowanej oczyszczalni – Stację Termicznej Utylizacji Osadów. Z kolei we Wrocławiu uruchomiono jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakładów uzdatniania wody.
Z uznaniem przyglądamy się też konsekwentnym działaniom Katowic, które odchodzą od swego tradycyjnego ciężkoprzemysłowego charakteru, przez co stały się jednym rozległym polem inwestycyjnym. Przedstawiamy założenia, jakie przyświecają przebudowie centrum. A jak powinien zmieniać się przemysł górniczy na Śląsku? O tym wypowiada się na naszych łamach wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski, omawiając przyjętą w czerwcu br. „Strategię działalności górnictwa węgla kamiennego w latach 2007–2015”.
Polecam również artykuły poświęcone zasadom budowania tras komunikacyjnych na obszarach zniszczonych robotami górniczymi. Temat ten ujmujemy z dwóch perspektyw: widziany oczami naukowca – profesora Politechniki Śląskiej dr. hab. inż. Kazimierza Kłoska i praktyka – mgr. inż. Andrzeja Kubańskiego.